Zničené jurty z lesní školky nahradí už brzy nové. Solidaritu prokázali dodavatelé i veřejnost

Lesní školka Jaata v Chabrech, které před necelými dvěma týdny shořely dvě jurty a jen pár dní před tím byla vykradena, se pomalu ale jistě staví zpátky na nohy. Vedení spolku Dětský klub Maata z.s. uspořádalo prostřednictvím sociálních sítí veřejnou sbírku na obnovu zázemí školky a výstavbu nových jurt a během pouhého týdne se na transparentním účtu 110 tisíc korun. Celková škoda se odhaduje na 1,2 milionu.

 

Zatím není jasné, co přesně požár, který nákladné jurty zcela zničil, způsobilo. Podle ředitelky Terezy Vavrečkové je vyloučené, že by za jeho vznik mohla nedbalost na straně školky, nechce však spekulovat ani o cizím zavinění. „Nechceme být strůjci konspiračních teorií,“ píše se v jejím vyjádření na sociální síti. Okolnosti vzniku požáru jsou dosud v šetření policie; kromě cizího zavinění, které by mohlo mít spojitost s předchozím incidentem krádeže, přichází v úvahu varianta závada na elektroinstalaci.

Likviduje Finanční správa Babišovu konkurenci? „Ministerstvo řekne a udělají cokoli,“ tvrdí svědek

Jak se ukazuje, předškolní zařízení nebylo v době požáru pojištěné. „Pojišťovací proces byl teprve v jednání,“ upřesnila Vavrečková pro INFO.CZ, „jurty byly velice drahé a spláceli jsme za ně měsíčně vysoké částky,“ doplnila.

Prvotní šok zaměstnanců a příznivců chaberské školky velmi brzy vystřídala činorodost a už po prvním vyhlášení sbírky na facebookových stránkách školky začaly na účet chodit významné finanční obnosy. Po třech dnech měla školka, která v následujících dnech plánuje i spuštění sbírky na crowdfundingovém webu HitHit.cz, na kontě bezmála 60 tisíc korun. Vzápětí vyhlásila i víkendovou brigádu na odklízení následků požáru a práce na zahradě, do níž se mohli zapojit členové spolku, ale také dobrovolníci z řad veřejnosti.

Z rozhledny v zoo spadla žena. Záchranáři bojují o její život

Stavba nových jurt je naplánována na středu a spolek za ně vděčí dodavateli, který nabídl školce nejen příznivou cenu, ale i možnost bezúročného splácení. „V tuto chvíli dáváme dohromady splátkový kalendář,“ řekla INFO.CZ Vavrečková.

Školka, kterou mohou navštěvovat děti ve věku od roku a půl do šesti let, funguje v současnosti provizorně ve druhé pobočce Maata v Ďáblicích. Zázemí poskytlo školce i komunitní centrum Bohnice žijí.

Chcete přispět na obnovu Lesní školky Chabry?

Číslo transparentního účtu je: 2801307490/2010
jurtu lesní školky zničil požár

 

SDÍLET
sinfin.digital