Zpochybnění závazků v NATO nemůže myslet vážně – tvrdí generál Pavel o Trumpovi

Podle druhého nejmocnějšího muže Severoatlantické aliance jsou klíčové dohody, na kterých NATO stojí, natolik závazné a důležité, že si je žádný prezident nedovolí měnit. Petr Pavel to řekl agentuře AP v reakci na Trumpovy výroky z předvolební kampaně.

Byl to jeden z nejsledovanějších výroků – když Donald Trump v předvolební kampani naznačil, že USA nemusejí respektovat závazek, že si alianční státy přijdou v případě napadení vojensky na pomoc, zbystřila řada evropských politiků. Dobře si uvědomili, jaké důsledky by to mělo. Stejně jako fakt, že bez USA by aliance byla jen svým vlastním stínem – pokud by vůbec byla.

Podle generála Pavla jsou ale Trumpova někdejší slova příliš odvážná a skutečnost tak dramatická nebude. „Pokračování transatlantického partnerství trvajícího bezmála 70 let je zkrátka tak zavazující, že si žádný americký prezident nedovolí usilovat o změnu, a ani nechce, protože na obou stranách Atlantiku rozumíme tomu, že NATO je důležité pro Evropu i Severní Ameriku,“ řekl Pavel.

Nerovné financování NATO

Spojené státy přispívají do rozpočtu aliance více než 70 procenty a mnoho amerických politiků těžce nese, že většina ostatních aliančních států své finanční závazky neplní. Požadovaná dvě procenta hrubého domácího produktu vydávají na obranu jen Británie, Estonsko, Řecko a Polsko. Česká republika by podle české vlády této hranice mohla dosáhnout za deset let, nyní vydává na obranu asi jedno procento HDP. (Zdroj: ČTK)

Trump NATO kdysi označil za „zbytečné“ a konstatoval, že pro Spojené státy je smlouva špatná. Kritizoval fakt, že se rozpočet aliance opírá z více než dvou třetin právě o americké peníze, zatímco většina evropských zemí není dlouhodobě schopná odvádět ani požadovaná dvě procenta HDP. Česko nevyjímaje.

Generál Pavel rozčarování Trumpa chápe. Tlak na členské státy NATO, aby dostály svým finančním závazkům, považuje za „absolutně oprávněný“. Spojené státy podle něj nesou příliš velké břemeno. Alianci by ale generál Pavel nikdy neoznačil za zbytečnou. „Je potřebná víc než kdy jindy,“ poznamenal.

Jedná se především o aktivity Ruska. Vyhrocená rétorika obou stran a stupňující se demonstrace síly ruských i aliančních jednotek mají za následek nejvyhrocenější vztahy za poslední dobu. Právě kvůli politice Moskvy považuje generál Pavel fungující NATO za nezbytnost. Rusko se podle něj snaží dosáhnout politických cílů vojenskou silou, což je ve 21. století nepřijatelné. „Jsme svědky první nezákonné a násilné změny hranic od druhé světové války,“ konstatoval Pavel v souvislosti s ruskou anexí Krymu.

Americký radar v Česku? Sci-fi, vzkázal Sobotka Trumpovu týmu

SDÍLET
sinfin.digital