Zpochybnění závazků v NATO nemůže myslet vážně – tvrdí generál Pavel o Trumpovi

Info.cz

Podle druhého nejmocnějšího muže Severoatlantické aliance jsou klíčové dohody, na kterých NATO stojí, natolik závazné a důležité, že si je žádný prezident nedovolí měnit. Petr Pavel to řekl agentuře AP v reakci na Trumpovy výroky z předvolební kampaně.

Byl to jeden z nejsledovanějších výroků – když Donald Trump v předvolební kampani naznačil, že USA nemusejí respektovat závazek, že si alianční státy přijdou v případě napadení vojensky na pomoc, zbystřila řada evropských politiků. Dobře si uvědomili, jaké důsledky by to mělo. Stejně jako fakt, že bez USA by aliance byla jen svým vlastním stínem – pokud by vůbec byla.

Podle generála Pavla jsou ale Trumpova někdejší slova příliš odvážná a skutečnost tak dramatická nebude. „Pokračování transatlantického partnerství trvajícího bezmála 70 let je zkrátka tak zavazující, že si žádný americký prezident nedovolí usilovat o změnu, a ani nechce, protože na obou stranách Atlantiku rozumíme tomu, že NATO je důležité pro Evropu i Severní Ameriku,“ řekl Pavel.

sinfin.digital