Zprávy v kostce: Zeman telefonoval Trumpové; demonstranti v Brazílii obsadili parlament

Prezident Zeman telefonicky mluvil s Ivanou Trumpovou. Řekl, že ji rád přivítá na Pražském hradě. Definitivně skončila éra dlouholetého jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) – region funguje v novém povolebním uspořádání a v jeho čele oficiálně jako hejtman stojí Bohumil Šimek z hnutí ANO. A vybíráme i zprávy ze zahraničí: v Brazílii se opět protestuje, demonstranti obsadili parlament a požadují vojenský zásah proti vládě. Co vám ještě uniklo?

Zeman má radost, že se Ivana Trumpová chce stát velvyslankyní v Česku

Prezident Zeman telefonoval s bývalou manželkou budoucího amerického prezidenta Ivanou Trumpovou. Poděkoval jí za odvahu, že se chce stát velvyslankyní v Česku. Nikoho lepšího prý USA do Prahy vyslat nemůžou. 

„Udělalo mi to velkou radost,“ řekl Zeman Trumpové. Dodal, že ji rád přivítá na Pražském hradě a v Lánech. Těší se na to, až ji seznámí se svou manželkou, která se také jmenuje Ivana.

Připomínáme, že o výběru budoucího amerického velvyslance v Česku tuzemští politici nerozhodují.

Exmanželka Donalda Trumpa Ivana chce nahradit amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira.

Haška nahradil v Jihomoravském kraji Šimek

Hejtmanem Jihomoravského kraje se stal Bohumil Šimek (ANO). Nastupuje po Michalu Haškovi (ČSSD), který byl v čele kraje dvě volební období. Hašek se v regionu těšil oblibě, přestože se stal aktérem několika kauz – například tzv. Lánského puče, kdy se část tehdejšího vedení ČSSD společně s prezidentem po parlamentních volbách v roce 2013 pokusila sesadit předsedu strany Bohuslava Sobotku. Před krajskými volbami zase čelil kauze s fiktivní mluvčí. Volba nového hejtmana je definitivní tečkou za Haškovou érou.

Na snímku jsou bývalý hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (vlevo) a nový hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek při předávání kanceláře hejtmana.

Bob Dylan je poctěn, ale Nobelovu cenu si osobně nepřevezme

Nejdříve Bob Dylan k udělení Nobelovy ceny dlouho mlčel. Teď oznámil, že si ji osobně nepřevezme. Má prý jiné povinosti. „Přál by si, aby mohl cenu převzít osobně, ale bohužel mu to nedovolují jiné závazky," uvedla Švédská akademie, které Dylan své rozhodnutí sdělil v dopise. „Zdůraznil, že se cítí být udělením Nobelovy ceny poctěn," stojí v prohlášení akademie.

Bob Dylan

Vedla growshopy a nejvyšší státní zástupce ji viní z toxikomanie

Nejvyšší soud zvrátil kauzu provozovatelky growshopů Renaty Zoubelové. Osvobozující rozsudek zrušil a justice se případem bude zabývat znovu. Zoubelová vedla growshopy v Praze a Jičíně. Zodpovídala se ze šíření toxikomanie, obžaloby jí postupně zprostil obvodní soud i odvolací pražský městský soud. Podnikatelka si vyslechla obvinění po zátahu na growshopy, který policie udělala na podzim 2013. Dovolání v její neprospěch podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Demonstranti obsadili brazilský parlament

Demonstranti v Riu de Janeiru protestují proti vládním škrtům

 


SDÍLET
sinfin.digital