Airbnb se podřizuje asijskému trhu. Začíná předávat data zákazníků čínské policii

Ondřej Fér

29. 03. 2018 • 13:15

„Pokud nepoužíváte naše služby v Číně, tato změna pravidel se vás netýká,“ píše ubytovací služba Airbnb svým zákazníkům. Řeč je o novince v podmínkách používání. Od nynějška každý, kdo Airbnb využije v Číně, musí počítat s tím, že tamní úřady dostanou jeho kompletní uživatelská data. Airbnb dosud data svých zákazníků s čínskou policií sdílelo jen na vyžádání, od nynějška jí je bude poskytovat plošně.

Airbnb, služba určená ke sdílení ubytování, začala posílat čínské vládě informace o zákaznících, kteří si v zemi rezervují pobyt. Data sdílená s úřady budou obsahovat informace o termínech rezervace, platebních údajích a také osobní údaje z pasu. Po cestovatelích se vyžaduje, aby do čtyřiadvaceti hodin od okamžiku ubytování svoje osobní údaje sdíleli s čínskou policií.

Online služba pro sdílené bydlení k tomuto kroku přistupuje ve chvíli, kdy má sociální síť Facebook závažné problémy právě kvůli sdílení dat svých uživatelů. Jak poznamenává server veřejnoprávní britské BBC, společnost Aibnb se hájí tím, že musí respektovat platné čínské zákony. „Jednáme v souladu s tradicemi čínské pohostinnosti,“ tvrdí tamní pobočka Airbnb.

Platforma nabízí v Číně nyní 140 tisíc bytů a domů, které si cestovatelé nebo turisté mohou pronajímat od jejich majitelů. V dvouletém horizontu by se nabídka měla rozšířit až na 400 tisíc ubytovacích možností. Souběžně chce Airbnb rozšířit prémiové služby, zejména ve významných městech, jako je Peking, Hongkong nebo Šanghaj.

Tyto rozvojové plány souvisí se střednědobou strategií Airbnb. Služba se chce zaměřovat na asijské trhy, které jsou tolerantnější k negativním jevům, provázejícím provozování Airbnb. V Evropě už delší dobu sílí kritika společnosti za to, že například byty v historických centrech turistických lokací skupují spekulanti, kteří je pak krátkodobě pronajímají právě přes Airbnb. Důsledkem je vylidňování center měst – ale také riziko daňových úniků a vzniku lokálních šedých ekonomik.

Svoje o tom ví i Praha, která byla v roce 2016 třetí nejvyhledávanější destinací na Airbnb. Průměrně turisté přes Airbnb v Praze trávili tři a půl dne, v každém bytě se jich za rok vystřídalo padesát. Jejich chování vyvolávalo konflikty se starousedlíky, podle primátorky Adriany Krnáčové navíc Airbnb pro Prahu znamená bezpečnostní riziko.

„Máme v centru dvě synagogy, mámě židovskou čtvrť, kterou potřebujeme ochránit. To je jeden z preferovaných cílů potenciálních teroristů. Potřebujeme z preventivního hlediska omezit pravděpodobnost, že by k něčemu takovému došlo,“ uvedla Krnáčová v minulosti.

3359592:article:true:true:true

Za postupným stahováním Airbnb z Evropy do Asie ale více než stížnosti lidí na hlučné turisty nebo trable s bezpečností stojí peníze. Například ve Velké Británii už se začali vážně zabývat tím, jak je možné, že firma s odhadovanou tržní hodnotou 28 miliard liber v království na daních zaplatila v roce 2017 pouhých 188 tisíc liber.

Asijský trh nad daňovými optimalizacemi dokáže přimhouřit oko. Účet ale zaplatí zákazníci – a to svými daty.

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1