Další grilování technokratů na Kapitolu. Regulace Facebooku a spol. se musí změnit, je už jasné i „Zuckovi“

Podruhé během dvou měsíců se Mark Zuckerberg a Jack Dorsey, zakladatelé sociálních sítí Facebook a Twitter, ocitli před senátním výborem amerického Kongresu. Nyní zákonodárci řešili, do jaké míry sociální sítě ovlivnily nedávné volby, zda a komu stranily a co si vlastně s neregulovanými „slony v místnosti“ počít.

Revidovat, nebo nerevidovat, toť otázka. Řeč – a vlastně i hlavní téma proběhlé debaty v americkém Senátu – je o takzvaném Zákonu 230, podsekci komunikačního zákona, která zprošťuje internetové platformy právě, jako je Facebook s Twitterem, od zodpovědnosti za obsah, který se tam nachází. Jak se shodla řada senátorů, ale i oba šéfové sociálních sítí, revize této legislativy je více než potřebná.

Diskuse o tom, jakým směrem se má zodpovědnost sociálních sítí za obsah na platformě změnit, nicméně ještě budou tématem mnoha debat. Sám Zuckerberg při dotazu na srovnání s regulacemi novinového a telekomunikačního oboru zmínil, že by bylo vhodné vytvořit zcela nová pravidla hry – právě pro sociální sítě. Vyzdvihoval při tom imperativ transparentnosti „jak v procesu tvorby a aplikaci editačních pravidel Facebooku, tak ve výsledku při jejich uplatňování“.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital