Economia stáhla bruselskou zpravodajku Šafaříkovou

06. 08. 2020 • 12:30
Vydavatelství Economia povolalo zpět do Česka svou stálou bruselskou zpravodajku Kateřinu Šafaříkovou, která na místě působila teprve několik týdnů. Důvodem byly podle ředitelky redakcí Zuzany Kleknerové dopady epidemie koronaviru. Kdy přesně se Šafaříková do belgické metropole vrátí, zatím není zřejmé. Vydavatelství ale ujišťuje, že na jeho plánech se nic nezměnilo.

Když Economia před loňskými Vánocemi ohlašovala zřízení nového postu stálého zahraničního zpravodaje v Bruselu, byla to pro tuzemskou mediální krajinu velmi dobrá zpráva. Od ekonomické krize z roku 2007 a 2008 totiž česká média pozice zahraničních zpravodajů z ekonomických důvodů hlavně rušila. To byl ostatně i případ Economie, která pozici zpravodaje z belgické metropole z ekonomických důvodů zrušila před deseti lety. 

Nakonec v Bruselu zůstali pouze zpravodajové tří veřejnoprávních médií. Od letoška se k nim měla nově přidat i redaktorka Economie Kateřina Šafaříková, která odtud měla reportovat pro Hospodářské noviny, Aktuálně.cz a Respekt. „V centru dění hodláme kriticky sledovat i evropské politiky a úředníky – jako členové nadnárodních institucí se zodpovídají všem občanům EU, tedy i těm z České republiky,“ avizovala tehdy ředitelka redakcí Economie Zuzana Kleknerová. 

Šafaříková do belgické metropole v úvodu roku skutečně odjela, ale zůstala tam jen pár týdnů; kvůli koronaviru vydavatelství reportérku zanedlouho povolalo zpět. Argumentuje tím, že by Šafaříková v Bruselu nyní neměla příliš práce. „Kateřina Šafaříková odjela počátkem roku, před uzavřením belgických hranic kvůli koronaviru jsme ji však stáhli zpátky do Prahy. Jednání unijních institucí stejně probíhala většinou on-line, Evropská komise, Rada EU i Evropský parlament teď navíc mají prázdniny,“ říká nyní pro INFO.CZ Zuzana Kleknerová.

V současnosti Kateřina Šafaříková stále pokrývá dění z Belgie a z celého regionu, píše však z Prahy. Podle Kleknerové by se zpravodajka měla do Bruselu vrátit „hned jak to bude možné“, není však zcela zřejmé, na jakých konkrétních kritériích to závisí. Belgické hranice se do ostatních zemí EU otevřely již v červnu, v červenci se konal důležitý summit a Evropský parlament se na řádném plenárním zasedání schází již přibližně za měsíc. 

„Na tom, že chceme přímo v centru dění kriticky sledovat nejen české, ale i evropské politiky a úředníky, se vůbec nic nezměnilo, nemáme tedy důvod naše rozhodnutí měnit. Kdy přesně se zpravodajka do Bruselu vrátí, bude záležet na dalším vývoji koronakrize,“ říká Kleknerová. Jenže tento vývoj optimismus příliš nevzbuzuje. S koronavirovou epidemií si Belgie poradila velmi chabě, z pohledu úmrtnosti patřila podle dat Světové zdravotnické organizace k nejzasaženějším státům OECD. Nyní se navíc tamní situace opět zhoršuje a země je podle odborníků na pokraji druhé vlny epidemie