Facebook bude platit, britští vydavatelé od nového roku získají za svůj obsah miliony liber

Největší sociální síť světa v úterý oznámila domluvu s britskými vydavateli na přebírání jejich obsahu pro službu Facebook News. Ostrovní publisheři se tak nově za licence ke svým textům dočkají milionů liber ročně. Dohoda je dalším střípkem v mozaice ústupu Big Techu před novými a plánovanými regulacemi a směrem k odpovědnějšímu společenskému chování.

Přelomová dohoda, podle které bude Facebook v Evropě poprvé vydavatelům platit za jejich obsah. I tak se lze dívat na pondělní zprávu o nalezení společné řeči Facebooku s britskými publishery, kteří tak budou nově zařazeni do služby Facebook News. Výměnou si přijdou na miliony liber (1 GBP je asi 29,20 Kč) za licence ke svým textům, které budou ve službě zobrazovány. 

Přitom ještě před dvěma lety Mark Zuckerberg, zakladatel a ředitel Facebooku, myšlenku placení vydavatelům za jejich obsah odmítal. „Nemyslím, že by něco takového dávalo smysl,“ zmiňoval tehdy Zuckerberg. „Lidé na Facebook nechodí proto, aby si četli zpravodajství, ale aby komunikovali s dalšími lidmi,“ argumentoval ještě v polovině roku 2018. O rok později už ale bylo vše jinak. V polovině loňského roku Facebook představil svou zpravodajskou službu News a letos v červnu ji ve Spojených státech spouští. Zároveň přitom výhledově míří na další trhy, hovoří o Francii, Indii, Brazílii či Německu. A o Velké Británii, kde Facebook News zprovozní na začátku příštího roku. 

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital