Facebook jako šiřitel nenávisti. Eurokomisařka Jourová sociální síť kvůli rasismu a xenofobii opustila

Evropská komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová uzavřela svůj účet na facebooku, protože tato internetová sociální síť se podle ní stala informační "dálnicí nenávisti". Česká členka Evropské komise to dnes oznámila na tiskové konferenci věnované boji proti nelegálnímu obsahu na internetu.

"Uznávám, že online platformy jsou bohaté na velké příležitosti," řekla Jourová podle agentury AFP. "Internet ale má také temnou stránku," dodala. Eurokomisařka o svém kroku informovala na nedávném setkání manažery facebooku.

„Ztratil jsem víru v lidstvo.“ Ojedinělý pohled do světa lidí, kteří se probírají špínou na Facebooku

Komise v roce 2016 se zástupci facebooku, twitteru, youtube a Microsoftu vyjednala "kodex chování", v němž se internetové společnosti zavázaly bojovat proti nezákonným projevům nenávisti na internetové síti. Dnes komise představila nové projekty, které povzbuzují tyto společnosti a všechny internetové subjekty, aby rychle zavedly účinnější nástroje proti "nezákonnému obsahu".

Termín odkazuje na několik druhů obsahu, jako je on-lineová teroristická propaganda a "xenofobní a rasistické projevy podněcující k násilí a nenávisti".

Komise mimo jiné žádá internetové platformy, tedy vyhledávače a sociální sítě, aby usnadnily urychlené nahlašování škodlivého obsahu a umožnily tak jeho hbité odstraňování. Také je vybízí, aby "investovaly do automatických detekčních technologií" a aby zveřejňovaly počet a typ obdržených oznámení.

Exkluzivně z Kurdistánu: Jsme připraveni vzít zbraň. Reportáž z referenda za nezávislost

Komise uvedla, že v příštích měsících bude pozorně monitorovat, jak se opatření zavádějí, a varovala, že by na jaře příštího roku mohla sáhnout k legislativním opatřením, pokud se ukáže, že dané kroky váznou.

SDÍLET
sinfin.digital