FBI vyšetřuje hlásnou troubu Kremlu. Sputniku hrozí pokuty i oficiální verdikt, že je propagandou

Americká FBI vyšetřuje, zda ruská zpravodajská agentura Sputnik, považovaná za hlásnou troubu Kremlu, nefungovala v USA jako prodloužená propagandistická ruka ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle serveru Yahoo Finance FBI více než dvě hodiny vyslýchala bývalého korespondenta Sputniku v Bílém domě Andrewa Feinberga. Ruská agentura působí i v Česku, kde je taktéž obecně považovaná za ruskou propagandu.

„Vyslýchali mě na začátku září, chtěli vědět vše o interní struktuře organizace, editorských procesech i financování,“ vysvětluje Feinberg, který se se Sputnikem rozešel ve zlém. Bývalý korespondent rovněž FBI poskytnul tisíce dokumentů a emailů, které z agentury odnesl předtím, než byl vyhozen.

Iluze ztratil po pěti měsících práce pro ruskou propagandu. Nyní popisuje zákulisí

„Zajímalo je především to, kdo mi dával instrukce a zda jsem z Moskvy dostával pokyny, jak psát. Ptali se i na to, jak mě naváděli k pokrývání určitých oblastí,“ dodal novinář, který v ruské tiskové agentuře strávil necelých šest měsíců.

Federální úřad vyšetřuje, zda ruskou vládou financované zpravodajství neporušuje zákon o zahraničních agentech FARA a zda Sputnik hrál roli během údajných ruských zásahů do americké prezidentské kampaně.

Slováci zavřeli dveře ruské propagandě. Po drsné kritice rychle ukončili spolupráci se Sputnikem

Zákon FARA byl v USA přijatý v roce 1938 jako štít před nacistickou propagandou. Pokud by vyšetřovatelé zjistili, že se zákon na Sputnik vztahuje, organizace by čelila žalobě a pokutám, její tiskové výstupy by navíc pro příště musely být označeny jako „propaganda“ a nikoliv jako „zpravodajství.“

Šéfredaktor Sputniku jakákoliv nařčení odmítá. „Jakékoliv náznaky, že nejsme čistě zpravodajská organizace, jsou jednoduše nesmyslné,“ uvedl Mindia Gavasheli. „Toto je poprvé, co o takovém vyšetřování slyším, nemyslím, že by nějaký zaměstnanec Sputniku byl kontaktován,“ dodal.

SDÍLET
sinfin.digital