Google se třese na odvetu kvůli rekordní pokutě. Má šanci vrátit Bruselu úder, míní experti

20. 07. 2017 • 00:00

Zatímco úředníci Evropské komise se pomalu chystají na letní prázdniny, právníci amerického technologického gigantu Google můžou na volno zapomenout. Do konce srpna musí poslat odpověď Bruselu, který společnosti dal rekordní pokutu za zneužití postavení na trhu. Ve hře je pokračování právní bitvy u soudu v Lucemburku, kam se Američani chtějí odvolat. I přesto, že je Google v nevýhodné pozici, poražený podle mnohých názorů ještě zdaleka není. Řada odborníků se domnívá, že například bude hledat skuliny, jak pokutu – ta je zhruba 63 miliard korun – co nejvíce snížit.

Pokuta, kterou na začátku června udělila Googlu Evropská komise, je bezprecedentní. Zatím nejvyšší částku musel kvůli zneužití dominantního postavení na trhu zaplatit v roce 2009 americký výrobce čipů Intel, kterému tehdy Brusel vyměřil pokutu 1,06 miliardy eur (dnes to činí 27,8 miliardy korun). Google má teď platit víc než dvakrát tolik kvůli obvinění z dubna 2015. Evropská komise tehdy uvedla, že firma ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňuje vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek, čímž poškozuje konkurenci i spotřebitele.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová řekla, že postup Googlu znemožnil jiným firmám inovovat a soutěžit na základě kvality a zákazníkům bránil ve skutečném výběru. Evropská komise případ vyšetřovala sedm let a rozhodnutí se stále týká jen jednoho z několika řízení, které vůči Googlu vede. Další dvě se točí například kolem jeho operačního systému pro mobilní zařízení Android a kolem možností třetích stran zobrazovat kontextovou reklamu konkurentů Googlu.

Google dostal od Bruselu 90denní lhůtu na změnu své dosavadní praxe a musí se začít ke konkurenčním srovnávačům cen chovat stejně jako k vlastní službě. Má pár týdnů na přípravu odpovědi, kterou musí poslat Evropské komisi, a také na rozhodnutí, zda se vůči rekordní pokutě odvolá k soudu v Lucemburku. Jak před několika dny napsal bruselský server Politico: i přesto, že jsou hvězdy nakloněny spíše Bruselu, „neznamená to, že hra pro kalifornského obra skončila“. Podle Politica tomu nasvědčuje i delší váhání Bruselu, zda pokutu udělit, či ne, a pokusy o smír.

„Myslím, že je důležité si uvědomit kontext. Že tento spor trvá již sedm let a že až nyní dokáže Evropská unie přijít s nějakým řešením,“ sdělil nedávno redakci INFO.CZ internetový analytik a publicista Daniel Dočekal. „Realita internetu se však od roku 2010 výrazně proměnila. Řekl bych proto, že tato pokuta přichází velmi pozdě,“ míní.

Odborníci se domnívají, že jedním z argumentů, kterým se bude Google v případném odvolání proti pokutě bránit, bude tvrzení, že trhu nedominuje. Bude při tom poukazovat na rostoucí postavení dalšího amerického gigantu, kterým je Amazon. Jeho vyhledávač využívá stále více lidí.

Googlu by podle některých insiderů mohla nahrát i nedávná reforma Soudního dvora EU, která počítá se zvýšením počtu soudců rozhodujících v žalobách na neplatnost. Tu mohou podat jednotlivci nebo podniky například v oblasti hospodářské soutěže. „Poté, co se jejich počet zdvojnásobí, soudci budou lační zakousnout se do pořádných případů,“ píše Politico. Kdo by ale čekal emocionální bitvu v soudní síni, zažije pravděpodobně zklamání. Unijní soudní systém je totiž založen spíše na papírování a samotná slyšení účastníků netrvají déle než pár dní a není ani zvykem zvát si svědky.

Na druhou stranu ve prospěch Googlu nehrají desítky podobných případů, v nichž byly firmy pokutovány za porušování antimonopolních pravidel EU, a soud jejich odvolání neuznal. Evropská komise uspěla v každém případu za posledních 38 let. Některým firmám se však povedlo udělenou pokutu snížit. Takovým příkladem je farmaceutická společnosti AstraZeneca, které se to v roce 2011 povedlo o 12 %, nebo francouzský výrobce pneumatik Michelin. Jeho pokuta z roku 1983 byla nakonec poloviční.

Poslední případ, ve kterém Komise zcela pohořela, byl v roce 1979 a týkal se německé společnosti vyrábějící kasy Hugin. „Komisi se v takovýchto případech neobyčejně daří,“ uvedl renomovaný právník Jean-Francois Bellis, který v minulosti zastupoval právě firmu Hugin nebo Microsoft.