Hrozí státu arbitráž kvůli odstraněným billboardům? Američané by mohli zopakovat scénář TV Nova

Asi téměř každý v České republice zaznamenal české vlajky, které se objevily během dnešního dne na nečekaně záplava vlajek na billboardech. A to právě na plochách,které by měly být odstraňovány po 1.9.2017. Provozovatelé reklam tím protestují právě proti zákonu, který jim odstranění nařizuje. Tímto protestem to ovšem nemusí zdaleka končit. Ve vzduchu totiž "visí" arbitráž, kterou může vyvolat americká společnost A.C.E. Media Ventures. 

Tato firma je jedním z největších provozovatelů reklamy na českých dálnicích. Do hry tak vstupuje česko-americká smlouva o ochraně investic. Důvodem je, že americká firma A.C.E. Media disponuje stovkami povolení k provozování obřích billboardů na dlouhá léta dopředu. Za situace, kdy je americký mediální magnát vyzbrojen silnou smlouvou o ochraně investic a zároveň mu stát povolení, která v minulosti vydal, jednorázově zkrátil, se lze jen těžko představit, že by si nechal ujít příležitost vysoudit na České republice všechny případné ušlé zisky za mnoho let podnikání dopředu.

Senátoři si stěžují u Ústavního soudu na odstraňování billboardů. Je prý v rozporu se svobodou podnikání

A.C.E. Media navíc zrušila v České republice v dubnu letošního roku svojí organizační složku, což si lze těžko vysvětlit něčím jiným, než právě snahou posílit svoji pozici před arbitráží. Se žádostí o vyjádření jsme se snažili A.C.E. Media kontaktovat, bohužel se nám to nepodařilo. Z reklamních panelů A.C.E. Media je ovšem zjevné, že je firma nehodlá odstraňovat a nechá to pravděpodobně udělat český stát, v takovém případě totiž její arbitrážní šance raketově rostou.

Pokud by na takovou arbitráž došlo, nebylo by to poprvé, kdy jí Česko prohrálo. Nelze si totiž nevzpomenout na rok 2003, kdy Česko nezvládlo spor s jiným mediálním magnátem o televizi Nova a přišlo o 10,5 miliardy korun.

SDÍLET
sinfin.digital