Jak nenaletět fake news? Tipy a triky, se kterými si fotky a videa z internetu můžete ověřit i vy

Manipulátoři.cz, Proti projevům

09. 03. 2018 • 15:00

Jak se v hektické době orientovat v informacích na internetu? Jak rozlišit, co je skutečnost, co omyl a co cílená dezinformace? A jak efektivně používat jednoduché nástroje a postupy, které zdarma nabízí Google? Přinášíme přehledný materiál připravený redakcí webu Manipulátoři.cz, který se na odhalování a analýzu fake news zaměřuje.

Organizace Transitions Online uspořádala během jara 2017 kurz pro studenty žurnalistiky Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého, jak ověřovat informace a odhalovat dezinformace či „fake news“. Na základě toho vznikla i internetová stránka FACT CZECH.

Již nyní je na stránkách například velmi užitečný návod pro ověřování videa, návod pro ověřování fotografií a obrázků.

Rychlý návod, vám pomůže rozpoznávat okolnosti vzniku a šíření videa a obrázků a posoudit jejich důvěryhodnost.

Každý krok je uveden v barvách semaforu, neboť nikdy nelze jednoznačně potvrdit všechny okolnosti vzniku záznamu.

Jak ověřit video z internetu?

Jak ověřit fotografie z internetu?

Google Earth nabízí mnohem víc než jen satelitní snímky. Jeho funkce jako Historické zobrazení, 3D budovy nebo Měření umístění vám pomohou zjistit přesné místo, kde byla očitým svědkem pořízena fotka nebo video. Tento článek Vám ukáže jak na to.

Google je pravděpodobně největším archivem informací na webu, takže zvládnutí pokročilého vyhledávání je nutnost. Toto video od First Draft vysvětluje pár klíčových vyhledávacích funkcí:

SDÍLET