Konec bezstarostné jízdy Facebooku a Googlu v Evropě. EU chce zdanit internetové giganty

Evropská unie by mohla už v blízké budoucnosti zdanit obří americké technologické společnosti Facebook, Google, Apple a Amazon. V polovině září to podle agentury AFP navrhnou francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Vadí jim, že jmenované společnosti na území Evropské unie vytvářejí obří zisky, ale daně téměř neplatí.

„Spolu s našimi německými partner na příštím zasedání ministrů financí EU, které se uskuteční v polovině srpna v estonském Talinu, navrhneme zdanění GAFA (Google, Apple, Facebook, Amazon),“ uvedl paradoxně na sociální síti Facebook francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire.

Podobné návrhy už se v evropské osmadvacítce i na půdě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) objevily, ale doposud bez úspěchu. Macron a jeho vláda nicméně věří, že se nyní podaří návrh prosadit. Mimo jiné i kvůli tomu, že Google a Facebook představují duopol, který válcuje zbytek internetového trhu, což začíná vadit konkurenci.

Daňové odvody amerických internetových gigantů v EU jsou směšné. Facebook například ve Francii na daních loni odvedl jen jeden milion eur. Jen v letošním prvním čtvrtletí přitom firma zaznamenala čistý zisk 3,1 miliardy dolarů. Provozovatel největší sociální sítě ovšem těží z toho, že v Evropě má sídlo v Irsku, kde využívá značných pobídek, které mu umožňují se daním v podstatě vyhnout. Stejný postup volí i další internetoví giganti.

Facebooková revoluce. Fake News weby už nebudou moci podporovat příspěvky na sociální síti

Dá se očekávat, že nový daňový návrh by dopadl i na další internetové společnosti, mimo jiné i na poskytovatele ubytování Airbnb. Tato společnost, která trápí i hoteliéry v Praze, ve Francii loni na daních zaplatila 100.000 eur, přičemž na francouzskou ekonomiku měla negativní dopad ve výši sedmi miliard eur. Francouzská vláda rovněž požádala soud, aby doměřil společnosti Google daň ve výši 1,115 miliardy eur, ale zatím neúspěšně.

 

SDÍLET
sinfin.digital