Konec „starých bílých mužů“ v amerických médiích: Ať vedení převezmou mladší - a ne tak bílí

Největší americká média v posledních měsících procházejí generační obměnou ve svých nejvyšších manažerských patrech. Odchod z pozice prezidenta či šéfredaktora oznámili šéfové Reuters, CNN, ABC News či Washington Postu. Kdo je nahradí? V duchu doby se ozývá, že je na čase, aby místo nich přišli „mladší – a ne nutně tak bílí“.

Je to trend, který je jen velmi obtížné přehlédnout. Vedení těch nejprestižnějších amerických médií se dramaticky mění, úmysl odejít z vrcholných výkonných funkcí oznámila v posledních měsících řada elitních a cenami ověnčených šéfredaktorů. Po sedmi letech se balí i prezident stanice CNN Jeff Zucker, který podle svých slov „nebude na konci letošního roku usilovat o obnovení své pracovní smlouvy“. Podle několika zdrojů deníku Wall Street Journal jsou jedním z důvodů i neshody s výkonným ředitelem nového vlastníka stanice WarnerMedia Jasonem Kilarem.

Zucker není jediným hvězdným novinářem, který opouští prestižní adresu. Odchod z čela deníku Washington Post nedávno oznámil jeho šéfredaktor Martin „Marty“ Baron. Setrvá prý jen do konce února. „Novinařině se bez přestávky věnuji téměř 45 let, vedl jsem skvělé redakce v Miami, Bostonu a nyní ve Washingtonu DC,“ napsal Baron asi tisícovce spolupracovníků do e-mailu na rozloučenou. „Nyní, v 66 letech, ale cítím, že už je čas se posunout.“

Kromě Jeffa Zuckera a Martyho Barona ale výkonné posty opouštějí i další šéfredaktoři. Ke konci března oznámil odchod prezident ABC News James Goldston, v dubnu odstoupí šéfredaktor Reuters Stephen Alder a výkonný ředitel L.A. Times Norm Pearlstine skončil na konci loňského roku. Nové vedení se také hledá pro magazíny Vox, HuffPost či Wired.

Posttrumpovská éra

Odchod řady šéfredaktorů nebyl nečekaný, někteří své rozhodnutí vrcholnou novinařinu opustit dávali už déle najevo. A projevil se i konec prezidentského období Donalda Trumpa, vysvětluje v rozhovoru pro zpravodajský server The Wrap profesorka žurnalistiky Nikki Usherová. Odchod šéfredaktorů podle ní vytvoří tlak na jejich nástupce – zejména v tom ohledu, do jaké míry se budou věnovat oblastem, které novinařina historicky opomíjela. „Média jsou stále velmi bělošské organizace, a i když třeba navenek dávají najevo opak, jsou součástí statusu quo reprezentujícího institucionální moc,“ nepochybuje Usherová.

Na odchod „starých bílých mužů“ se těší i bývalá výkonná ředitelka národní rozhlasové stanice NPR Vivian Schillerová. „Odcházející šéfredaktory velmi obdivuji, ale veskrze jde o staré bílé muže, kteří opouštějí své pozice. V éře, kde si mnoho rozumných lidí myslí, že bělošští muži nejsou nutně nejlepší kandidáti pro budoucnost novinařiny, je to velký moment,“ uvedla pro The Wrap Schillerová. „Těším se, že uvidím přicházet novou generaci šéfredaktorů, kteří novinařinu posunou zase o kus dál.“

Nové tváře pro novou dobu?

Americká média tak brzy čeká generační obměna, od které si značná část insiderů neslibuje nic menšího než jednu velkou proměnu toho, jak média fungují a uvažují. Jednou věcí jsou bezesporu výzvy spojené s technologickým pokrokem. Před deseti či dvaceti lety, kdy se řada nyní odcházejících šéfredaktorů ujímala vedení, byl vliv internetu a sociálních sítí nesrovnatelně menší a média fungovala v úplně jiné ekonomické realitě. Od přelomu tisíciletí posílily nové zpravodajské formáty a zpravodajství se přesunulo on-line, což ovlivňuje nejen jeho distribuci, ale i obsah a proces, kterým vzniká. Noví šéfredaktoři tak pravděpodobně vzejdou z generace, která tyto změny pomáhala etablovat.

Druhou věcí, která bude nepochybně zcela určující, jsou společenské trendy, otázka politické (hyper)korektnosti a tlak na etnickou či genderovou diverzitu. Novináři deníku L.A. Times sdružení v odborovém hnutí Media Guild of the West například po vlastnících žádají, aby na místo nového šéfredaktora „zvážili rozmanité kandidáty vně redakci, kteří by do newsroomu přinesli nové perspektivy“. Šestnáct černošských redaktorů deníku kromě toho nedávno v otevřeném dopise vyzvalo vedení, aby investovalo do „přijímání černošských novinářů a přebudování obsahu novin“. „Nemáme dostatek černošských redaktorů, abychom s patřičným citem a porozuměním dokázali zpravodajsky pokrývat naše etnicky různorodé město, stát a zemi. Většina z nás, kdo zde pracujeme, jsme často ignorováni, marginalizováni a nedoceněni – s minimální šancí na kariérní postup,“ píší v otevřeném dopisu.

Zdá se, že nové šéfy čeká delikátní tanec mezi řadou požadavků a očekávání od nejrůznějších skupin. Ovšem ne všechny redakce nutně čeká šéfredaktorské omlazení. Například Washington Post údajně zvažuje, že by angažoval do vedoucí pozici současného šéfredaktora ESPN Kevina Meridu – který je běloch a oproti odcházejícímu Martinu Baronovi je mladší jen o šest let. 

sinfin.digital