Lipovská: Odvoláním dozorčí komise není a ani nemůže být ohrožena nezávislost ČT

Česká justice

epa

Radní České televize Hana Lipovská v rozhovoru pro server Česká justice vysvětluje, co ji vedlo k návrhu, na základě kterého byla před dvěma týdny náhle odvolána Dozorčí komise Rady ČT. Navzdory vyjádřením členů komise i politiků včetně ministra kultury trvá na tom, že rada postupovala v souladu se zákonem. Lipovská tvrdí, že existovaly vážné výhrady k práci komise, která je poradním orgánem rady. Na dřívější dotazy INFO.CZ Lipovská stejně jako drtivá většina dalších radních nereagovala.

Minulý týden jste navrhla odvolání dozorčí komise Rady České televize (ČT), které vyvolalo silnou reakci. Jak hodnotíte názory, že se jedná o útok na nezávislost ČT?

Především mě překvapila intenzita reakcí na zcela standardní krok, který proběhl v souladu se zákonnými předpisy. Dozorčí komise Rady ČT nebyla odvolána poprvé, poprvé však po odvolání následoval zcela nestandardní nátlak na orgán, kterým veřejnost uplatňuje své právo na kontrolu činnosti České televize. Původně jsem se v této věci vůbec nechtěla vyjadřovat, ale považuji za svoji povinnost členky Rady České televize racionalizovat a zklidnit situaci.

Zlom v Radě ČT. Zformovala se nová většina proti Dvořákovi, odvolání dozorčí komise byl test její síly

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital