Muslim, Rom, nebo Kalousek. Soukup se ptal politiků, koho chtějí za souseda: Je to hnus, opáčili

Tabule předsudků a nenávisti. Tak by si mohl ředitel a hlavní tvář TV Barrandov Jaromír Soukup pojmenovat svou hlavní rekvizitu, magnetickou tabuli, která často hraje v jeho publicistických pořadech hlavní roli. Ve svém posledním extempore v pořadu Duel Jaromíra Soukupa Soukup vyzval své hosty, aby označili, koho rozhodně nechtějí za souseda - zda Muslima, Roma či černocha. Anebo politika Kalouska. Dočkal se hlasité odezvy, byť nejspíše jiné, než jakou očekával. 

Muslim, Rom, nebo Kalousek? Takovéto sousedské dilema nabídl politikům v přímém přenosu ředitel televize Barrandov Jaromír Soukup. Ve studiu měl, jako již tradičně, předsedu SPD Tomia Okamuru, kterého doplňoval místopředseda ODS Martin Kupka a komunista Jan Klán. Všichni politici Soukupovu zkratkovitost odmítli.

Soukupovy útoky na Českou televizi narazily. Po TV Barrandov už jde vysílací rada

„To, co je na té tabuli, není to nejpodstatnější,“ reagoval diplomaticky Kupka. „Lidé mají jména. Na té tabuli vidím jen jedno a pana Kalouska bych za souseda měl moc rád,“ vyplnil Soukupův kvíz politik ODS.

Proti stereotypizaci sousedských vztahů se vyslovil i předseda SPD Tomio Okamura, jehož až podezřele častou účast v Soukupových pořadech řešila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „Když budou ti lidé přizpůsobiví a pracující, tak budu mít za souseda kohokoliv z nich, uvedl. „Na druhé stranu jsem však přesvědčený, že islámská ideologie je radikální a nesnášenlivá,“ neodpustil si dodat Okamura.

Komentář Klausova institutu k inauguračnímu projevu? Zeman je hluboce uražen

Reakce na Soukupovu zkratkovitost nicméně na sociálních sítích získala silný ohlas i mezi dalšími politiky. A brali si mnohem menší servítky, než politici ve studiu. „Soukup má tu hlavu vymlácenou fest,“ reagoval s referencí na Soukupovu boxerskou minulost Miroslav Kalousek.

„Trapný, smutný a doufám, že nejsem sám, komu to přijde i nechutný,“ uvedl v reakci na pořad šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Goebbels by měl radost,“ dodal.

Reakci si neodpustil ani lidovecký poslanec Jan Bartošek. „Toto je tedy hnus,“ napsal na Twitter. „Doufám, že si toho jsou plně vědomy i firmy, které něco takového podporují tím, že zde inzerují,“ uvedl poslanec na sociální síti Twitter.

Soukup se sice hájil, že se snažil být záměrně provokativní a že je vlastně rád, že by všichni oslovení politici klidně bydleli vedle jím nabízených kategorií, nicméně podle některých odborníků mohl jeho televizní výkon podněcovat k nenávisti vůči skupině osob. 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital