Online videotéky sázejí na nový obchodní model. Nabízená nižší cena má ale háček

Na poli online videoték a streamovacích služeb začíná být pořádně těsno. Nejen, že jich neustále přibývá, ale na trhu roste i kvalita obsahu a rozsáhlost archivů – a divák by ve finále potřeboval několik životů na to, aby veškeré filmy a seriály usledoval. Se stále napjatější konkurencí zároveň sílí otázka, jakým směrem se globální videotéky dále vydají.

Zatím to vypadá, že letošek by měl být rokem videotékových „light“ účtů. O co jde? Jedná se o nastupující formát předplatných u videí na vyžádání (VOD), jejichž cena je však oproti běžnému předplatnému nižší, protože videoobsah zahrnuje i reklamu.

Například služba HBO Max, která svou „light“ verzi zavedla jako jedna z prvních, funguje tak, že za plné předplatné divák platí 15 dolarů, za jeho light verzi rovných 10 dolarů. Levnější předplatné je pak vyvážené maximálně čtyřmi minutami reklamy na hodinu obsahu, nemožností filmy stahovat anebo mírně horší kvalitou přehrávání.

Trend takzvaných „ad-supported“ předplatných přitom oslovuje stále více videoték. Kromě HBO podobnou službu nabízí Hulu, Peacock, či Paramount Plus a v dalších měsících se k tomu chystají přistoupit těžké váhy: Disney+ a Netflix.

Právě Netflix, nejznámější online videotéka světa, je pod stále silnějším tlakem akcionářů. Ti vidí, jak jejich akcie jen v letošním roce oslabily už o 70 procent poté, co společnost za první čtvrtletí oznámila pokles předplatných o 200 tisíc. A má být hůř. Za druhé čtvrtletí, jehož výsledky budou zveřejněny v úterý, by mohly službě ubýt dokonce dva miliony předplatných.

sinfin.digital