Ponížený Sobotka, místo demise fraška. Deníky komentují ostudu na Hradě

lup

05. 05. 2017 • 10:17

Čtvrteční konfrontací prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky na Pražském hradě vyvrcholila dávná nevraživost obou politiků a byla trapným a bizarním divadlem v přímém přenosu, píší dnešní deníky a zpravodajské servery. Prezident podle titulků novin Sobotku ponížil, vyřadil ze hry, odstřelil. Podle komentátorů se Zeman zachoval nedůstojně, arogantně, s pro něj typickou pomstychtivostí, přičemž Sobotka mu svým nejasným postojem ohledně podání-nepodání demise nahrál na smeč.

„Nevraživost, která začala v roce 2003, kdy Sobotka patřil k těm, kteří Zemana nepodpořili v prezidentské volbě, dosáhla vrcholu,“ uvedla v titulním článku dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s titulkem Facka od Zemana. Komentátor deníku poznamenal, že prezident premiérovi nikdy nezapomněl zradu z prezidentské volby a Sobotka zase sotvakdy spolkne čtyři roky starý lánský puč. „Když se k tomu přidá dramaticky odlišné osobnostní založení obou mužů, je z toho absurdní divadlo jako včerejší demise nedemise na Hradě, z níž bylo divákům trapně snad víc než oběma aktérům této smutné podívané,“ uvedl. Sobotka si podle autora sám naběhl, když ohlášenou demisi odložil, a Zeman zase neunesl váhu role hlavy státu a chová se jako "arogantní pistolník". „Země v zajetí chaotického slabocha a mstivého starce,“ uzavírá komentář MfD.

„Prezident v přímém přenosu opakovaně ponižoval premiéra. Trapně muselo být i tomu, kdo k premiérovi nechová žádné sympatie. Není pochyb, že Bohuslav Sobotka si o knokaut řekl sám,“ napsal autor úvodního sloupku Lidových novin. „Miloš Zeman je svými hyperbolami a invektivami pověstný, tvoří značnou část jeho popularity. Ale dělat při setkání státníků z korektního Sobotky hlupáčka? Prezident se otáčí zády a odchází, zatímco premiér mu vážně odpovídá? V prostorách Pražského hradu i nepřátelé 'elitářských politiků' očekávají jistou míru noblesy a důstojnosti, i oni mohou cítit, že hospodské chování je zde za hranou,“ píší dnešní Lidové noviny.

3411912:article:true:true:true

Komentátor Práva míní, že fraška na Hradě odhalila karty ústavních aktérů. Zeman se podle něj na Sobotkovu demisi musel těšit „jako capart na Vánoce“. A ačkoliv většina ústavních právníků i politologů bude toho názoru, že s premiérem padá celá vláda, Zeman si může myslet opak a na jeho straně by mohlo být i veřejné mínění. „Již jsme si zvykli, že je Zeman průkopníkem variant, jež by nás nenapadly ani v nejdivočejších snech. Jeho fantazii neradno podceňovat. Zvlášť když má za stěžejní cíl odstranit Sobotku. Naopak Babiš se mu v budoucnu coby spojenec může hodit,“ píše komentátor. Pro Sobotku je prý výhodné předat prezidentovi demisi až v momentě, kdy se začne rýsovat řešení založené na koaličním půdorysu, do kterého už Zeman nebude mít moc šancí zasáhnout.

Deník E15 dnes vyšel s titulkem „Zeman odstřelil Sobotku“, Blesk má titulek „Vzpoura proti Zemanovi v přímém přenosu“, Hospodářské noviny zase v úvodním článku napsaly, že Zeman vyřadil Sobotku ze hry. „Špatná parodie na demisi vypadala jako historka z podsvětí,“ napsal server Aktuálně. Jeho komentátor si myslí, že dění na Hradě bylo divadlo nedůstojné vážnosti chvíle. „Česká politika poznala za poslední léta 'dno' na řadu různých způsobů, a tenhle patří mezi nejbizarnější,“ soudí.

SDÍLET