Radní ČTK Foltán poslal tiskové agentuře předžalobní výzvu. Na zaplacení desetitisíců korun jí nechal jediný den

Radní Pavel Foltán poslal agentuře ČTK, na kterou ze své pozice dohlíží, předžalobní výzvu. Jejím prostřednictvím se domáhá zaplacení více než 47 tisíc korun jako náhrad za dopravu na zasedání Rady. Na zaplacení částky měla veřejnoprávní agentura jediný den. 

„Na začátku března, konkrétně 2. března, jsme dostali dopis od pana radního Foltána, že mu máme do 3. 3. zaplatit škodu 47.517 korun, která mu měla vzniknout nevyplacením úhrad cestovních výdajů na zasedání Rady ČTK. Jedná se o částku za cestu na zasedání Rady do konce roku 2019, tedy přibližně za dva roky,“ uvedl na zasedání Rady ČTK ředitel tiskové agentury Jiří Majstr. Šéf veřejnoprávní agentury dodal, že ČTK by dopis měla považovat za předžalobní výzvu i to, že agentura částku odmítla zaplatit. 

Radní Foltán, který dlouhodobě žije v Brně, se náhrad za své cesty na zasedání Rady ČTK domáhá dlouhodobě, de facto od svého zvolení v roce 2018. Žádá proplacení výdajů za cestovné i za parkování. Rada ČTK se daným podnětem v historii opakovaně zabývala, jednání však vždy ustrnulo na mrtvém bodě. Foltán na Radě ČTK připravovanou žalobu nechtěl více komentovat. „Zatím to blíž nebudu upřesňovat. Ale možná byste si v něčem měli udělat jasno – a to je všechno, co vám k tomu nyní řeknu,“ uvedl.

Zbylí radní se vůči připravované žalobě Pavla Foltána vyhradili, podivili se nad výší částky a vydali usnesení, že o vývoji budou informovat sněmovní volební výbor, který na Radu ČTK dohlíží. „Za 30 let trvání Rady ČTK se nikdy nikdo k cestovnému takto nepostavil. Navíc bych předpokládala, že každý, kdo kandiduje do Rady, tak že si alespoň zjistí podmínky dané funkce,“ reagovala bývalá předsedkyně Rady ČTK Jaroslava Wenigerová. 

Radní ČTK, kteří se zpravidla scházejí jednou měsíčně, jsou za svou činnost placeni z rozpočtu agentury. Poslanecká sněmovna se výší jejich odměn naposledy zabývala v květnu 2002, od té doby radní pobírají měsíčně za funkci 15 000 korun, místopředsedové 18 500 korun a předseda 22 000 korun. 

sinfin.digital