Ruský vrchní cenzor si proklepne Facebook, síti hrozí v zemi zákaz

Ruská cenzurní agentura Roskomnadzor prošetří, zda je činnost sociální sítě facebook v souladu s ruskými zákony. S odkazem na dnešní oznámení úřadu o tom informovala agentura Interfax. Úřad se přitom bude zaměřovat především na dodržování nedávno přijatého zákona, který požaduje uchovávat údaje o uživatelích v Rusku.

„V nejbližší době provede Roskomnadzor řadu šetření činnosti sociální sítě facebook, soustřeďovat se přitom bude na zpracování údajů ruských uživatelů, podmínky uživatelských služeb a dodržování místních zákonů,“ cituje agentura oznámení úřadu.

Lidi na facebooku posílali teplické prvňáky „do plynu“. Rasismus nejhrubšího zrna už řeší policie

Šéf Roskomnadzoru Alexandr Žarov už v září upozorňoval, že v případě, že se firma nepodřídí požadavku nového zákonu, úřad sociální síť v zemi zablokuje. Tvrdil nicméně, že agentura firmu letos kontrolovat nebude.

Novela zákona o osobních údajích, vyžadujících uchovávání osobních údajů o ruských uživatelích v Rusku, vstoupila v platnost předloni. Loni v listopadu Roskomnadzor požádal soud o zákaz sociální sítě LinkedIn jako společnosti neplnící zákon, následně byla síť v Rusku zablokována.

Twitter hodil přes palubu svůj charakteristický princip. Limit 140 znaků definitivně padnul

Facebook je nyní ve Spojených státech terčem kritiky za způsob, jakým řeší placenou politickou reklamu a umožňuje šíření falešných zpráv. Největší kritika se na firmu snáší kvůli tomu, že Rusku umožnila ovlivnit americké prezidentské volby.

Facebook v minulých dnech uvedl, že lidé z Ruska si v posledních dvou letech koupili nejméně 3000 amerických politických reklam a zveřejnily dalších 80 000 sdělení, takzvaných postů, které mohlo vidět až 126 milionů Američanů. Rusko vměšování popírá.

SDÍLET
sinfin.digital