Tisk jako nový otloukánek inzerentů. Jeho podíl na reklamním trhu během dvou let klesne o polovinu

Covidová krize zasáhla řadu oborů – média a reklamu nevyjímaje. Jak ukazuje velká studie společnosti McKinsey, v této oblasti na koronavirus nejvíce doplácejí tradiční média, kterým inzerenti dávají vale před novými digitálními kanály. Úplně nejhůře si vede tisk, který během dvou let sníží svůj podíl na globálním reklamním koláči o polovinu.  

Poradenská společnost McKinsey ve své studii ukázala, jak se změní globální reklamní trh v letošním a příštím roce. Hlavní sdělení je možné vyčíst už z prvních řádek – covidovou epidemii nejvíce odnesou tradiční média a nejvíce z nich kategorie tisku, kterou pro příští roky čeká marast. 

Při pohledu na globální čísla se ukazuje především to, že zadavatelé reklamy přesouvají své rozpočty do digitálních kanálů. Nejprve velká čísla: podle studie by měl letos globální reklamní trh klesnout o 14 procent na 192 miliard dolarů, pro příští rok poradenská společnost očekává růst o devět procent na 208 miliard. Stále větší část z těchto koláčů si ukusují nová digitální média, jejichž podíl mezi lety 2019 a 2021 vzroste o šest procentních bodů na 60 procent.

Naopak tradiční hráči reklamního trhu – televize, tisk, rádio a venkovní reklama – o stejný procentní podíl přijdou a jejich část koláče se neustále snižuje – z loňských 46 procent na letošních 41 procent, respektive na 40 procent v příštím roce. Nejvýrazněji je v této kategorii zasažen tisk, který ještě loni dokázal přilákat reklamu za 12,9 miliard dolarů, což představovalo podíl na globálním reklamním ATL trhu 6 procent. Letos ovšem tržby podle studie klesnou o třetinu na 8,2 miliardy dolarů a v příštím roce se potopí až na 7,2 miliardy dolarů, což už bude znamenat pouze tříprocentní podíl na globální reklamě. 

Naopak vítězem mezi novými digitálními mediatypy je reklama ve vyhledávání, jejíž objem v příštím roce naroste na 57,5 miliard dolarů a při očekávaném 28procentním podílu na reklamním trhu tak tento typ kampaní bude jen jeden procentní bod za podílem televizí, které čeká mírnější růst jen na 60,2 miliardy dolarů.

Mým cílem je digitální proměna CNC. Vydavatelství s daty pohříchu nepracovalo, říká Juraj Felix

sinfin.digital