V Česku vzniká Atlas konspirací. „Máme je tady snad všechny,“ říká Šlerka

Vojtěch Kristen

19. 09. 2019 • 17:46

V České republice vzniká pod dohledem mediálního analytika Josefa Šlerky unikátní Atlas konspirací. Obsáhlý seznam si klade za cíl zmapovat, které světové a tuzemské konspirace se v českém mediálním prostoru šíří nejvíce a které dezinformační weby je propagují. „Z asi 270 zkoumaných konspiračních teorií jsme v Česku nenašli asi jen čtyři,“ uvedl Šlerka během svého vystoupení na akci Seznam.cz forum 2019. Atlas zatím není veřejný, hotový by měl být během dvou týdnů.

„V našem projektu, který vzniká při Studiu nových médií, jsme si vzali ke srovnání okolo 25 českých webů, které se umisťují na různých dezinformačních seznamech a asi 270 hlavních konspiračních teorií. Z nich jsme začali sestavovat velký katalog v podobné formě, jakou má například Wikipedie; veřejnost si tam bude moci projít jednotlivé konspirační teorie a zjistit, které dezinformační weby je šíří nejvíce. Hotovo by mělo být během čtrnácti dní,“ doplnil Šlerka.

Mediální odborník Josef Šlerka se se svým týmem soustředil pouze na popis a mapování jednotlivých konspirací, nikoliv na jejich vyvracení. „Vyvrátit je není možné, jak chcete třeba vyargumentovat, že neexistuje jednorožec?,“ ptá se řečnicky.

„Ke každým těm konspiračním teoriím je přiřazena jejich jednoduchá charakteristika, několik odkazů, a české weby, které je u nás šíří. Ke každému ze zpravodajských webů je také vytvořená samostatná stránka, kde si může veřejnost přečíst, které konspirace jsme tam našli. Ty nejbizarnější, jako je například Pizzagate, se podle očekávání objevily na webech, jako je Aeronet, Protiproud či AC24,“ uvedl Šlerka. Podle analytika se v českém prostoru nenacházejí jenom asi čtyři z celkem 270 zkoumaných konspiračních teorií. 

SDÍLET