Vrah celebritou: Časopis dal na obálku zpěváka, který zabil manželku. Teď je pod palbou kritiky

ČTK, raz

18. 10. 2017 • 12:21

Přední francouzský hudební časopis Les Inrockuptibles vzbudil rozruch a kritické reakce, když na obálku svého nejnovějšího čísla umístil minulý týden zpěváka Bertranda Cantata, jenž v roce 2003 ubil svou přítelkyni, herečku Marii Trintignantovou. Vedení redakce v prohlášení připustilo, že výběr Cantata byl sporný, a omluvilo se všem, kterých se obálka mohla dotknout.

Módní časopis Elle v reakci na titulní stránku Les Inrockuptibles věnoval Trintignantové úvodník, nadepsaný „Ve jménu Marie". Uvedl, že je určen všem ženám, které se staly obětí násilí páchaného muži.

Cantat v roce 2003 během hádky v hotelu v litevské metropoli Vilniusu uhodil svou partnerku tak, že za několik dní zemřela na otok mozku. O rok později byl odsouzen k osmi letům vězení. V roce 2007 byl podmínečně propuštěn. Nyní se snaží obnovit svou kariéru a vydává nové sólové album.

Magazín Les Inrockuptibles své rozhodnutí podle BBC hájil tím, že Cantata sleduje už od 80. let a že článek uvnitř čísla neopomíjí ani kontroverzní témata, například to, zda má Cantat právo vystupovat na veřejnosti.

Polemika nastala v době, kdy propukl skandál kolem amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, jenž čelí obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování žen.

Kauza má velký ohlas i ve Francii. Státní tajemnice pro rovnost mezi pohlavími Marlène Schiappaová v pondělí představila návrh zákona pro boj se sexuálním násilím a první dáma Brigitte Macronová vyzvala ženy, aby nemlčely a ty, kdo je obtěžoval, nahlásily.

SDÍLET