V ulicích města Ramalláh na Západním břehu Jordánu dnes demonstrovalo na 3000 Palestinců, kteří drželi vlajky a transparenty s nápisy jako: „100 let vyvlastnění“ nebo „Slib těch, kteří nevlastní, těm, kteří si to nezaslouží“. Rozhořčení Palestinci tak vyjádřili nesouhlas s Balfourovou deklarací, na základě které Británie před sto lety slíbila sionistům zřízení národní domoviny pro židovský lid v Palestině.
„Balfour přislíbil ustanovit izraelskou entitu a výsledkem toho je všechno, čím Palestinci od toho dne trpí, jako je vysídlení, ničení a bolest,“ řekl serveru Middle East Eye 70letý Abu Haitman Amro, který s palestinskou vlajkou v ruce vyšel do ulic Ramalláhu.
Lidí jako Amro ale prošlo hlavním městem Západního břehu Jordánu na tři tisíce, další protesty se však konaly i Gaze a ve východním Jeruzalémě. Někteří z demonstrujících drželi vlajky vyzývající k tomu, aby palestinští uprchlíci měli možnost návratu. Palestinci totiž Balfourovu deklaraci z 2. listopadu 1917 vnímají jako počátek takzvané „nakby“ – arabské katastrofy, která po vzniku Izraele v roce v roce 1948 vyhnala víc než 700 tisíc Palestinců ze svých domovů.
„V roce 2008 jsem byla izraelskou policií vyhnána z mého domu v Šejk Jarráhu ve východním Jeruzalémě. Osadníci nyní okupují můj dům. Říkám britské vládě, že chceme vlastní domovinu a je to naše právo. Žijeme v trvalém stavu ničení a vyhoštění,“ říká palestinská aktivistka Oum Kamelová, jejíž rodina byla ze západního Jeruzaléma vyhnána v roce 1948.
Zatímco v Ramalláhu protestovaly tisíce lidí, do Londýna u příležitosti stého výročí přiletěl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, aby se zde setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou a ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Setkání s britskými lídry se však netočilo jen kolem stého výročí od deklarace, ale dostalo se i na řešení izraelsko-palestinského konfliktu a nelegální výstavbu izraelských osad na Západním břehu.
„Určitě se budeme chtít bavit o mírovém procesu na Blízkém východě,“ řekla před setkáním Mayová. „Také chci mluvit o tom, co ve vztahu k tomuto mírovému procesu považujeme za překážky a obtíže, jako je nelegální osidlování,“ dodala britská premiérka.