100 let od počátku židovského státu: „Žijeme v trvalém stavu ničení a vyhoštění,“ protestují Palestinci

V ulicích města Ramalláh na Západním břehu Jordánu dnes demonstrovalo na 3000 Palestinců, kteří drželi vlajky a transparenty s nápisy jako: „100 let vyvlastnění“ nebo „Slib těch, kteří nevlastní, těm, kteří si to nezaslouží“. Rozhořčení Palestinci tak vyjádřili nesouhlas s Balfourovou deklarací, na základě které Británie před sto lety slíbila sionistům zřízení národní domoviny pro židovský lid v Palestině. 

„Balfour přislíbil ustanovit izraelskou entitu a výsledkem toho je všechno, čím Palestinci od toho dne trpí, jako je vysídlení, ničení a bolest,“ řekl serveru Middle East Eye 70letý Abu Haitman Amro, který s palestinskou vlajkou v ruce vyšel do ulic Ramalláhu.

Balfourova deklarace

Balfourova deklarace je dopis podepsaný britským ministrem zahraničí Arthurem Balfourem, který byl 2. listopadu 1917 odeslán lordu Lionelu Walteru Rothschildovi, předsedovi britské sionistické organizace. Dokument uváděl, že britská vláda pohlíží příznivě na zřízení národní domoviny pro židovský lid v Palestině a učiní vše pro to, aby tohoto cíle bylo dosaženo. Dokument zároveň přislíbil, že nebude učiněno nic, co by mohlo poškodit občanská a náboženská práva existujících nežidovských komunit v Palestině. (Zdroj: ČTK)

Češka, kterou chtěli věznit v KLDR: Chyběl krůček, popravuje se i za protirežimní telefonát

Lidí jako Amro ale prošlo hlavním městem Západního břehu Jordánu na tři tisíce, další protesty se však konaly i Gaze a ve východním Jeruzalémě. Někteří z demonstrujících drželi vlajky vyzývající k tomu, aby palestinští uprchlíci měli možnost návratu. Palestinci totiž Balfourovu deklaraci z 2. listopadu 1917 vnímají jako počátek takzvané „nakby“ – arabské katastrofy, která po vzniku Izraele v roce v roce 1948 vyhnala víc než 700 tisíc Palestinců ze svých domovů.

„V roce 2008 jsem byla izraelskou policií vyhnána z mého domu v Šejk Jarráhu ve východním Jeruzalémě. Osadníci nyní okupují můj dům. Říkám britské vládě, že chceme vlastní domovinu a je to naše právo. Žijeme v trvalém stavu ničení a vyhoštění,“ říká palestinská aktivistka Oum Kamelová, jejíž rodina byla ze západního Jeruzaléma vyhnána v roce 1948.

Zatímco v Ramalláhu protestovaly tisíce lidí, do Londýna u příležitosti stého výročí přiletěl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, aby se zde setkal s britskou premiérkou Theresou Mayovou a ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Setkání s britskými lídry se však netočilo jen kolem stého výročí od deklarace, ale dostalo se i na řešení izraelsko-palestinského konfliktu a nelegální výstavbu izraelských osad na Západním břehu.

„Určitě se budeme chtít bavit o mírovém procesu na Blízkém východě,“ řekla před setkáním Mayová. „Také chci mluvit o tom, co ve vztahu k tomuto mírovému procesu považujeme za překážky a obtíže, jako je nelegální osidlování,“ dodala britská premiérka.

 

SDÍLET
sinfin.digital