126 zničených nemocnic od začátku roku. V Sýrii chybí lékařská péče

ČTK

Info.cz

Při útocích v Sýrii bylo od letošního ledna do září zasaženo 126 zdravotnických zařízení. Jen v listopadu jich pak terčem útoků bylo 11, některá opakovaně. Radu bezpečnosti OSN o tom informovala Světová zdravotnická organizace (WHO). 

Listopadové nálety na východní, povstalci drženou část Aleppa podle WHO způsobily, že všech osm nemocnic v oblasti „nefunguje nebo funguje jen velmi omezeně". Zástupkyně WHO Elizabeth Hoffová odsoudila "militarizaci zdravotnických zařízení několika stranami konfliktu, útoky cílené na zdravotnický personál i odepření dodávek lékařských a chirurgických potřeb do mnoha oblastí."

Radu bezpečnosti Hoffová vyzvala, aby zajistila, že bojovníci budou mít souřadnice veškerých konvojů a zdravotnických zařízení. To by mohlo pomoci zastavit útoky na nemocnice a zdravotníky. Rada bezpečnosti by podle ní měla „využít veškerý svůj vliv, aby ukončila utrpení v Sýrii."

Západní země stejně jako aktivisté z organizací na ochranu lidských práv v povstalci držených oblastech obviňují syrské a ruské letectvo z toho, že cíleně míří na nemocnice, na fronty před pekárnami či na další civilní infrastrukturu. Moskva i Damašek to popírají.

sinfin.digital