3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Katalánští představitelé mají jednu z posledních možností, jak jasně deklarovat svůj záměr nevyhlásit na Španělsku nezávislost. Pokud tak neučiní, španělský premiér Mariano Rajoy plánuje rozhodnout o omezení autonomie regionu. Summit Evropské unie bude v pátek pokračovat svým druhým jednacím dnem. Politici se zaměří zejména na budoucnost evropského bloku, řešit se bude i brexit. Co dalšího se dnes děje za českými hranicemi? 

Katalánští lídři budou řešit nezávislost

Napjatá atmosféra mezi španělskou vládou a separatistickým vedením Katalánska se nejspíše neuklidní ani v poslední pracovní den týdne. Katalánští vůdci totiž mají jednu z posledních možností, aby se ještě před sobotním zasedáním centrální vlády jasně vzdali vyhlášení nezávislosti. Poté, na jednání kabinetu, hodlá premiér Mariano Rajoy, který se dnes vrací ze summitu EU v Bruselu, rozhodnout o omezení autonomie regionu. Separatisté, jejichž strany nejsou v postoji k vyhlášení samostatnosti zcela jednotné, mají dnes v plánu řešit případný termín svolání schůze místního parlamentu, na němž by mohli většinou hlasů deklaraci nezávislosti schválit.

Španělské vládě došla s Katalánskem trpělivost. Chystá ráznou odpověď a hodlá zjednat pořádek

Summit EU bude o budoucnosti a o brexitu

Druhý den summitu EU bude dnes v Bruselu nejprve patřit budoucnosti evropského bloku. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk totiž představí jízdní řád toho, jak si představuje další diskuse o reformách unie. Budoucnosti se dotkne i další téma diskuse. Šéfové států a vládu budou - už bez britské premiérky Theresy Mayové - debatovat o vývoji jednání o brexitu. Mayová k tomu své řekla v noci na dnešek u pracovní večeře. Podle nizozemského premiérka Marka Rutteho ale nepřišla s žádným novým návrhem. 

Sobotka chce řešit dvojí kvalitu potravin změnou směrnice, Jourová jednotnými testy v celé EU

V Číně pokračuje sjezd KSČ

V čínském Pekingu pokračuje dalším dnem týdenní sjezd Komunistické strany Číny. Ve čtvrtek hned několik představitelů sedmičlenného výboru politbyra vyzdvihlo politickou ideologii čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, což naznačuje, že by prezidentovy myšlenky mohly být zapsány do stanov strany. Analytici očekávají, že prezident si na sjezdu upevní svou moc; mimo jiné tím, že do významných funkcí prosadí své spojence. Prezident zahájil ve středu sjezd projevem, v němž načrtl dlouhodobý cíl rozvoje Číny, která by se podle něj měla stát do roku 2050 „moderní socialistickou velmocí se zásadním celosvětovým vlivem“.

Velký Si mění Čínu. Jeho myšlenky by se mohly dostat přímo do stanov strany, odhadují pozorovatelé

 

 

 

 

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital