3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Poté, co americký prezident Donald Trump zmírnil svou rétoriku a vyzval KLDR, aby s Jižní Koreou usedla k jednacímu stolu, vyslal do Pchjongjangu další ostrý vzkaz. Na závěr návštěvy Jižní Korey režim Kim Čong-una varoval, že se Spojené státy nenechají zastrašit a budou proti jaderné hrozbě KLDR hájit sebe i spojence. Co dalšího se dnes děje za českými hranicemi?

Trump vyslal další varování KLDR a zamířil do Číny

Americký prezident Donald Trump během dnešního projevu v jihokorejském parlamentu varoval Severní Koreu, aby nepokoušela a nepodceňovala Spojené státy. „Nedovolíme, aby byla americká města ohrožena zničením. Nenecháme se zastrašit,“ řekl podle agentury Reuters šéf Bílého domu v projevu před jihokorejskými poslanci. Ještě před projevem v parlamentu chtěl Trump neočekávaně zavítat do demilitarizované zóny na hranicích s KLDR, což předtím Washington do oficiálního plánu nezahrnul. Návštěva, kterou by patrně velmi kriticky vnímalo severokorejské vedení, se však nakonec neuskutečnila, neboť hustá mlha nedovolila prezidentovu letadlu v místě přistát. Trump projevem ukončil svou 24hodinovou návštěvu Korey a zamířil do Pekingu, kde se setká s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Trumpův přístup ke KLDR je jeho největší úspěch, říká expert. Co čekat od jeho cesty do Asie?

V Katalánsku se koná generální stávka

V Katalánsku, které v posledních týdnech zažívá četné demonstrace kvůli separatistickým snahám jeho bývalé vlády a odvetným krokům Madridu, se dnes koná generální stávka. Vyhlásila ji Konfederace katalánských svazů, která sdružují zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví. Oficiálním důvodem je protest proti nízkým platům a špatným podmínkám na trhu práce. Dva velké odborové svazy oznámily, že se ke stávce nepřipojí, ale na poledne a na šestou hodinu večer svolaly manifestace. Stávka se koná krátce poté, co Madrid koncem října převzal přímou správu nad Katalánskem a co španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu a vedení rozpuštěného katalánského parlamentu ze vzpoury.

Lidi se bojí Zemanovy únavy. Je ale obdivuhodné, jak jde proti proudu, říká kandidát Fischer

Ministři obrany NATO dnes potvrdí změny velitelské struktury

Plán změn podoby velitelské struktury Severoatlantické aliance by dnes měli na jednání v Bruselu odsouhlasit ministři obrany členských zemí NATO. U večeře je pak čeká diskuse o globálních výzvách, včetně například nynější napjaté situace kolem Severní Koreje. Aliance předpokládá vznik dvou nových velitelství, která mají zodpovídat za přesuny sil. První z nich, umístěné nejspíš v americkém Norfolku, se zaměří na udržení volných námořních tras mezi Evropou a severoamerickým kontinentem, druhé se bude věnovat přesunům sil a výzbroje uvnitř Evropy. NATO prvním rozšířením velitelské struktury za několik posledních desetiletí reaguje na měnící se bezpečnostní prostředí především v Evropě. Spojenci po letech, kdy se soustředili hlavně na expediční operace, posilují možnosti obrany svých členských zemí.

SDÍLET
sinfin.digital