3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Po včerejším jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedy vlád Slovenska a Rakouska francouzský prezident Emmanuel Macron pokračuje v cestě po střední a východní Evropě. Zamíří do Bukurešti, kde se sejde s rumunským prezidentem a premiérem. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Macron pokračuje v cestě po střední a východní Evropě

Francouzský prezident Emmanuel Macron pokračuje ve své cestě po střední a východní Evropě. Při dnešní zastávce v Bukurešti bude jednat se svým rumunským protějškem Klausem Iohannisem a premiérem Mihaiem Tudosem. Včera se setkal nejen s rakouským kancléřem Christianem Kernem, ale i se šéfy české a slovenské vlády Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem. Hlavním tématem byly chystané změny směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí. Ještě před Macronovou cestou do střední a východní Evropy pozornost vzbudila skutečnost, že francouzský prezident opomine Maďarsko a Polsko, jejichž pravicové vlády jsou obviňovány z odmítání unijních hodnot.

V Salcburku se řešila levná práce z Východu. Macron po jednání se Sobotkou vyjádřil spokojenost

Tajfun Hato si na jihu Číny vyžádal už nejméně dvanáct obětí

Na dvanáct vzrostl počet obětí, které si na jihu Číny vyžádal mohutný tajfun Hato. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura AP. Zraněných je více než 230. Nejpostiženější je Macao, které hlásí osm mrtvých a 150 zraněných. Tajfun Hato udeřil ve středu na pevninu zhruba 60 kilometrů od Hongkongu. Podle meteorologů tehdy vítr dosahoval 126 kilometrů za hodinu, v nárazech ale až 207 kilometrů za hodinu. Živel způsobil dopravní komplikace v Hongkongu, Macau i jihočínské provincii Kuang-tung. V Hongkongu kvůli němu vyhlásili nejvyšší, desátý stupeň varování, který zde platil od roku 1946 jenom čtrnáctkrát.

Babišem naprosto pohrdám. Je to korupčník a musí zmizet, říká aktivista Jakub Čech

Při lodní nehodě v Brazílii zahynulo nejméně deset lidí

Přinejmenším deset obětí si vyžádala středeční nehoda lodi na řece Xingu v severobrazilském státě Pará. Na plavidle bylo v okamžiku potopení kolem sedmdesáti cestujících, zhruba čtyři desítky osob se stále pohřešují, informovala dnes agentura AFP. Loď plula z města Santarém do obce Vitória do Xingu, když se ze zatím neznámých příčin nedaleko města Porto de Moz potopila. Zachránit se podařilo podle dosavadních informací 19 lidem, kteří doplavali na břeh. Podle prvních informací místní úřadů neměla loď povolení k přepravě osob.

SDÍLET
sinfin.digital