3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Soudní dvůr EU dnes vynese verdikt nad žalobami Slovenska a Maďarska, které se tak ohradily proti mechanismu přerozdělování uprchlíků podle kvót. Karibskou oblast dnes také zasáhne hurikán Irma, který je nesilnější za dlouhá desetiletí. Bahamy už proto nařídily povinnou evakuaci svých jižních ostrovů, která je největší v historii. Co dalšího se dnes bude dít ve světě?

Unijní soud rozhodne o žalobách na přerozdělování žadatelů o azyl

Soudní dvůr Evropské unie dnes rozhodne o žalobách, které Slovensko a Maďarsko podaly kvůli mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Generální advokát soudu Yves Bot v červenci navrhl žaloby zamítnout, soudci se ale jeho právním názorem nemusí řídit. Bratislava a Budapešť napadly u unijního soudu způsob, jakým státy bloku v září 2015 proti vůli Slovenska, Maďarska, ale i Česka a Rumunska, rozhodly o přerozdělení žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku. Převzetí až 120.000 uprchlíků z těchto zemí mělo ulevit migrací zatíženým jihoevropským státům, program ale příliš úspěšný nebyl. Některé státy se na něm podílely jen málo či vůbec. Nejnovější konkrétní čísla by měla Evropská komise zveřejnit dnes.

Chceme s Macronem vytvořit proevropskou stranu, říká pro INFO.CZ lídr nového hnutí Tak jo! Rozumek

Hurikán Irma se těsně přiblížil k Závětrným ostrovům

Hurikán Irma, který zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň hurikánové škály, se těsně přiblížil k Závětrným ostrovům, jejichž sever během několika hodina zasáhne. Irma, která je nejsilnějším bouřkovým systém v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí, se ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek) přežene přes Portoriko. Americký prezident Donald Trump již na tomto nezačleněném území USA a také na Floridě a Amerických Panenských ostrovech vyhlásil stav ohrožení, stejný krok učinily i Bahamy. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že v 05:00 SELČ byla Irma zhruba 75 kilometrů východně od ostrovního státu Antigua a Barbuda, ke kterému se blížila rychlostí 24 kilometrů v hodině. Živel doprovází vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti 295 kilometrů v hodině.

Tváří v tvář džihádistům. Vědci vyslechli bojovníky Islámského státu, mají tři důvody zabíjet

Trump víza pro dětské přistěhovalce zváží, když Kongres nezasáhne

Budoucnost vízového programu pro přistěhovalce, kteří přišli do USA jako děti a který se prezident Donald Trump rozhodl po přechodné půlroční lhůtě zrušit, je stále otevřená. Trump dal Kongresu šest měsíců, aby situaci upravil zákon. V noci ale na twitteru prezident napsal, že když to Kongres neučiní, tak vše znovu zváží. „Kongres má teď šest měsíců, aby (program) DACA legalizoval. Pokud to nedokáže, k problému se vrátím,“ uvedl Trump. Agentura AP poznamenala, že není jasné, co tím přesně myslí. Trump v tweetu rovněž administrativě svého demokratického předchůdce Baracka Obamy vytknul, že program DACA ukotvit v zákoně nedokázala.

SDÍLET
sinfin.digital