3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V sousedním Německu začíná povolební jednání o mezi CDU/CSU a SPD. Na stole se ocitají návrhy jak na velkou koalici, tak i na volnější koaliční spolupráci či toleranci menšinové vlády. České házenkářky se odpoledne v semifinále mistrovství světa utkají s Nizozemskem a pokusí se dosáhnout na historický úspěch. Co dalšího nás dnes čeká ve světě?

V Německu začnou jednání o vládě Merkelové a SPD

V Německu dnes večer začnou jednání o vytvoření nové vlády mezi konzervativní unií CDU/CSU a sociální demokracií SPD. Předpokládá se, že strany si dnes především domluví harmonogram dalších schůzek, konkrétnější rozhovory mají začít až v lednu a jejich výsledek je nejistý. Zatímco CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové je pro pokračování velké koalice, sociální demokraté zvažují i další možnosti tuto možnost ze stolu po volbách smetli s tím, že chtějí odejít do opozice. Své vyhraněné stanovisko nicméně později přehodnotili. Jednou z možností rozuzlení současného povolebního patu je například podpora menšinové vlády CDU/CSU či další volnější koaliční spolupráce, při níž by v některých otázkách mohly strany postupovat podle svého. Kancléřka Merkelová ovšem považuje za nejlepší možnost velkou koalici, která by podle ní jako jediná zajistila potřebnou stabilitu.

Merkelová hledá cestu z povolební krize. Začíná opatrný valčík se Schulzem a socialisty

Házenkářky se proti Nizozemsku porvou o historický úspěch

České házenkářky dnes mohou nečekané tažení mistrovstvím světa prodloužit do semifinále. Po postupu přes Rumunsko se ve čtvrtfinále v Magdeburgu utkají s Nizozemskem a před zápasem si vytkly jasný cíl: vydržet se soupeřem běhat a eliminovat jeho rychlost. Trenér Jan Bašný označil hru úřadujících vicemistryň světa i Evropy Nizozemek za atletickou, nebezpečí bude hrozit z více postů. "Musíme vydržet běhat a eliminovat jejich rychlost. To se dá dost těžko, ale podle mě tady nehrají tak suverénně jako na předchozích šampionátech," uvedl Bašný. Utkání začíná v 17:30.

Fed zřejmě dále zvýší úrokové sazby

Americká centrální banka (Fed) dnes zřejmě přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Pro růst úroků hovoří příznivý vývoj ekonomiky a trhu práce, který by měl převážit nad obavami ohledně slabé inflace. Předpokládá se, že Fed svůj základní úrok zvýší o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,25 až 1,50 procenta. Centrální banka rozhodnutí oznámí ve 20:00 hodin SEČ, následovat bude poslední pravidelná tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové, kterou v únoru ve funkci vystřídá Jerome Powell. Dnešní zvýšení úroků by bylo v letošním roce již třetí. Naposledy Fed zvýšil základní úrok na červnovém zasedání, a to o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00 až 1,25 procenta.

Americká centrální banka se začne zbavovat dluhopisů, které nakupovala na podporu ekonomiky

SDÍLET
sinfin.digital