3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Rozhovory o brexitu by měly pokračovat dnes. Není údajně zatím jasné, zda Velká Británie hodlá dodržet všechny finanční závazky. Před madridským soudem stanou členové bývalé katalánské vlády. Kvůli vyhlášení nezávislosti jsou obvinění ze vzpoury. A o dalšího se dnes za hranicemi bude dít?

Pokračují jednání o brexitu, stále není jasno o finančním vyrovnání

V Bruselu se opět sejdou vyjednavači Británie a EU k dalšímu kolu jednání o podobě brexitu, tedy odchodu Británie z bloku. Evropská unie v říjnu na summitu rozhodla, že dosavadní pokrok v jednáních o podmínkách vystoupení nebyl dostatečný k tomu, aby mohly začít rozhovory o budoucí podobě vzájemných vztahů. Podle diplomatů unijní vyjednavač Michel Barnier dál čeká především na britské návrhy týkající se finančního vyrovnání. Londýn dal najevo, že hodlá své finanční závazky plynoucí ze členství dodržet. Otazníky ale dál panují například kolem dlouhodobých závazků přesahujících rok 2020, například společných záruk za nejrůznější půjčky.

Babiš a Zeman neohrožují demokracii, reakce politiků jsou infantilní, říká advokát Sokol

Madridský soud vyslechne bývalé členy katalánské vlády

Před Nejvyšším soudem v Madridu se mají konat odložené výslechy několika členů bývalého vedení katalánského parlamentu, jimž hrozí až 25 let vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Tohoto trestného činu se měli podle prokuratury dopustit mimo jiné tím, že předložili k hlasování v katalánském parlamentu několik dokumentů, které odporují španělské ústavě, včetně zákona o referendu či deklarace o nezávislosti Katalánska. Výslechy bývalé předsedkyně katalánského parlamentu Carme Forcadellové a dalších pěti bývalých členů vedení se měly konat už před týdnem. Vyšetřující soudce ale vyhověl žádosti advokátů, kteří požadovali více času na přípravu obhajoby.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Policie v Kolumbii zabavila několik tun kokainu

Kolumbijská policie zabavila 12 tun kokainu, oznámil kolumbijský prezident Juan Manuel Santo. Podle OSN jde o největší zabavené množství při jednom zátahu v Kolumbii, která je hlavním světovým producentem této drogy. Dvanáct tun kokainu patřilo šéfovi drogové kartelu Clan del Golfo, Dairu Antoniovi, který je v současné chvíli nejhledanějším mužem v Kolumbii. Na razii se podílelo asi 400 osob a droga se nalezla na čtyřech pozemcích ve městech Carepa a Chigorodo. Hodnota zabaveného kokainu se odhaduje na 36 milionů dolarů (7,9 miliardy Kč).

SDÍLET
sinfin.digital