3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V estonském Tallinnu se dnes koná neformální Digitální summit Evropské unie. Prezidenti a premiéři zde budou hovořit o budoucnosti digitální ekonomiky unie nebo o rozvoji elektronizace služeb, které svým občanům stát nabízí. Co dalšího se dnes děje za českými hranicemi?

Prezidenty a premiéry zemí EU čeká v Tallinnu „digitální summit“

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká dnes v Tallinnu debata o tom, jak zajistit, že Evropa zůstane – či se znovu ocitne – v čele technologického pokroku a stane se světovým motorem digitálních technologií. „Digitální summit“ organizuje nynější estonské předsednictví EU, které si datovou problematiku a inovace vzalo jako jedno ze svých klíčových témat. Summit by se měl zabývat časovým rámcem až do roku 2025. Prezidenti a premiéři členských zemí mají mluvit o zajištění počítačové a datové bezpečnosti, rozvoji elektronické státní správy nebo o podpoře souvisejícího průmyslu a ekonomiky.

Máme moc neziskovek a politologů, podnikatelé nemají tajně mercedesy, říká Vladimír Dlouhý

KLDR udělala pokrok ve vývoji světu nebezpečných zbraní, tvrdí agentura MAAE

Šestý jaderný test, který 3. září vykonala Severní Korea, nasvědčuje tomu, že země udělala velký pokrok na cestě k vývoji zbraní, jež představují riziko pro celý svět. Při své dnešní návštěvě jihokorejského Soulu to řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano. „Při posledním jaderném testu bylo uvolněno více energie než při předchozím testování, což znamená, že KLDR udělala velmi rychlý pokrok,“ řekl Amano a dodal, že jde o „novou a globální hrozbu“. Poslední jaderný test KLDR zvýšil napětí na Korejském poloostrově a následně OSN uvalila na Severní Koreu nové, přísnější sankce.

Z okolí sopky Agung na Bali bylo evakuováno skoro 135 000 lidí

Téměř 135 000 lidí již bylo evakuováno z oblasti kolem sopky Agung na indonéském ostrově Bali, který hojně navštěvují turisté. S odkazem na sdělení místních úřadů o tom dnes informovala agentura Reuters. Úřady minulý týden vyhlásily v oblasti kolem sopky nejvyšší stupeň varování a doporučily, aby se místní obyvatelé a turisté nezdržovali v okruhu do 12 kilometrů kolem kráteru. Lidé žijící v blízkosti sopky byli evakuováni do sousedních vesnic, kde spí ve stanech, ve školách a na úřadech. Přestože pro případ nouze jsou pro ně připraveny dostatečné zásoby jídla, pití a léků, mnozí mají strach, že se do svých domovů ještě dlouho nebudou moci vrátit.

SDÍLET
sinfin.digital