3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Hurikán Harvey, který se následně změnil na bouři, postupně slábne. Podle meteorologů ale teď na jihu Spojených států hrozí tornáda. Končí třetí kolo vyjednávání o brexitu. Diplomaté měli řešit finanční vyrovnání, výsledky oznámí na tiskové konferenci. A co dalšího se bude dnes za hranicemi dít?

Harvey slábne, podle meteorologů nyní hrozí tornáda

Harvey, který ve středu jako bouře opět vstoupil na americkou pevninu, zeslábl nad Louisianou na tlakovou níži. Problémem na severovýchodě Texasu a jihozápadě Louisiany nadále zůstávají přívalové lijáky a s tím související záplavy. Harvey, který zasáhl Texas nejdříve jako hurikán a poté zeslábl na bouři, si podle různých a oficiálně nepotvrzených zdrojů vyžádal nejméně 30 mrtvých. Úřady, které zatím udávají okolo dvou desítek mrtvých, se obávají, že bilance obětí vzroste, jakmile voda opadne a záchranáři začnou prohledávat trosky a nyní nepřístupné domy. Meteorologové navíc upozorňují, že se mohou na jihu USA vytvořit tornáda. Ohrožen je sever Louisiany a jižní a centrální část Mississippi a také Alabama.

Babišovi voliči jsou nemravní, spláčou ale nad výdělkem. Je to zlo, říká Sommerová

Vyjednavači brexitu oznámí posun po třetím kole jednání

Končí třetí kolo jednání mezi Evropskou unií a Británií o odchodu Británie z unie. Očekávána je tisková konference hlavních vyjednavačů. Podle Bruselu se měli vyjednavači soustředit na otázku finančního vyrovnání a nastavení britského hraničního režimu s Irskem coby členem EU. Dořešen má být i budoucí rozsah práv občanů EU a Británie žijících v zahraničí. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker trvá na tom, že při jednání o britském vystoupení z Evropské unie je nutné nejprve dohodnout podmínky odchodu Británie z evropského bloku; teprve pak lze hovořit o nových obchodních vztazích. Naopak Londýn chce budoucí partnerství s EU řešit souběžně s podobou brexitu.

Pokračuje pouť v Mekce, kam se sjely dva miliony muslimů

Modlitbami na pahorku Arafát v saúdskoarabské Mekce dnes pokračuje muslimská pouť, na kterou letos do pouštního království přijely téměř dva miliony lidí. Kvůli vysokému počtu poutníků povolalo saúdskoarabské ministerstvo vnitra na 100 000 příslušníků bezpečnostních sil. Podle agentury AP zatím úřady žádné zásadní problémy řešit nemusely. Každoroční muslimská pouť do Mekky patří k pěti pilířům islámu a každý zdravý muslim ji musí vykonat aspoň jednou za život. Místem konání je Mekka jako rodiště islámského proroka Mohameda a okrsek v okruhu 30 kilometrů kolem ní. V něm se muslimové pohybují v bílém oděvu, který má být ze dvou kusů nesešité látky. Podle saúdskoarabských úřadů letos do Mekky přijela na pouť i žena z Indonésie, které je 104 let.

SDÍLET
sinfin.digital