3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Katalánsko má za sebou napjaté referendum o nezávislosti na Španělsku, kdy bylo při policejních zásazích zraněno přes 800 civilistů a 33 policistů. Pro nezávislost se vyslovilo 90 procent voličů, k hlasovacím urnám však dorazilo jen přibližně 42 procent lidí. Jaké další zahraniční zprávy by vám dnes neměly uniknout? 

Pro nezávislost bylo podle katalánské vlády 90 procent hlasů

Nedělního referenda o nezávislosti Katalánska, které Madrid považuje za nezákonné a snažil se ho překazit, se zúčastnilo okolo 2,26 milionu voličů a přibližně 90 procent z nich hlasovalo pro nezávislost regionu. Uvedl to v noci na dnešek mluvčí katalánské vlády Jordi Turull. Účast podle těchto údajů činila 42,3 procenta z 5,34 milionu katalánských voličů. Proti nezávislosti se vyslovilo přibližně 176 000 voličů. „Dá se říci, že to jsou konečné výsledky, protože tato čísla se už téměř nezmění,“ řekl mluvčí, podle kterého v danou chvíli zbývalo spočítat ještě asi 15 000 hlasovacích lístků. Ve výsledcích nejsou podle Turulla započteny hlasovací lístky, zabavené španělskou policií během nedělních zásahů. Při těchto zásazích utrpělo zranění nejméně 844 civilistů a 33 policistů.

Španělská krvavá porážka. Katalánci vyhráli i s neplatným referendem. Komentář Radky Zítkové

V Malajsii začal soud v případu vraždy bratra vůdce KLDR

Dvě ženy, obviněné z vraždy Kim Čong-nama, bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una, dnes na úvod soudního procesu na předměstí malajsijské metropoli prohlásily, že jsou nevinné. Indonésanka Siti Aisyahová (25) a Vietnamka Doan Thi Huong (29) čelí obvinění, že před osmi měsíci nastříkaly na obličej oběti bojový nervový plyn VX. Bude-li jim vina prokázána, čeká je trest smrti. Ze zosnování vraždy Kim Čong-nama, který byl usmrcen 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru, jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Severní Korea jakýkoli podíl na vraždě odmítá. Obě obviněné podle vyšetřovatelů vypověděly, že byly oklamány a myslely si, že tekutina je neškodná a že jde o žert natáčený skrytou kamerou. Malajsijská policie je však přesvědčena, že ženy dobře věděly, co provádějí.

Nutili nás házet kameny po oběšencích, jedli jsme červy. Svědectví z pracovního tábora v KLDR

Tradičně medicína zahájí týden ohlašování laureátů Nobelových cen

Ve Stockholmu dnes začne tradiční týden Nobelových cen – krátce před polednem bude vyhlášen letošní držitel (či držitelé) prestižního ocenění v oblasti fyziologie a lékařství. V úterý bude následovat cena za fyziku, ve středu za chemii a v pátek se svět dozví jméno laureáta Nobelovy ceny za mír. Termín oznámení Nobelovy ceny za literaturu, což bývá tradičně ve čtvrtek, zatím nebyl oficiálně potvrzen. Příští pondělí pak přijde na řadu ekonomika. Vedle medaile a diplomu čeká na laureáty i finanční prémie, která bude letos větší než obvykle: ještě loni byla každá kategorie dotována částkou osmi milionů švédských korun (22,5 milionů Kč), letos to je o milion švédských korun více. Ceny budou jako každý rok předány v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince.

 

SDÍLET
sinfin.digital