3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

ČTK, abe

05. 10. 2017 • 10:23

Evropský parlament bude hlasovat o zřízení úřadu veřejného unijního žalobce. Návrh podpořilo i Česko. Švédští akademici oznámí dalšího laureáta Nobelovy ceny, tentokrát za literaturu. Favoritem je i Haruki Murakami. Co dalšího se dnes bude dít za našimi hranicemi?

Europarlament rozhodne o zřízení úřadu veřejného žalobce

Evropský parlament bude hlasovat o návrhu zřídit úřad evropského veřejného žalobce, který je výsledkem takzvané posílené spolupráce dvacítky unijních zemí včetně České republiky. Cílem opatření je boj proti zneužívání unijních fondů a v budoucnu také potírání přeshraničních trestných činů souvisejících s terorismem. Státy EU o vzniku úřadu, se kterým se počítá od roku 2009, vyjednávaly čtyři roky. Poté, co letos v dubnu země potvrdily, že se v plném počtu 28 nedokázaly shodnout, rozhodlo se 20 z nich pro zřízení úřadu v režimu takzvané posílené spolupráce, který umožňují unijní smlouvy. Jde o Belgii, Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Estonsko, Finsko, Francii, Itálii, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Německo, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

Švédští akademici oznámí laureáta Nobelovy ceny za literaturu

Ve Stockholmu bude vyhlášena Nobelova cena za literaturu. Švédská akademie podle odborníků letos vybere spíše tradičního spisovatele, aby se neopakovaly rozpaky z loňska, kdy se laureátem stal americký hudebník Bob Dylan. Velké šance mají Portugalec António Lobo Antunes či Albánec Ismail Kadare, míní Björn Wiman, kulturní redaktor švédského listu Dagens Nyheter. Podle sázkařů jsou podobně jako loni favority Japonec Haruki Murakami a keňský spisovatel Ngugi wa Thiong'o. Prvně jmenovaný je i do češtiny hojně překládaným autorem surrealistických románů. Jedinou ženou v první desítce je u sázkařů kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová.

Turečtí archeologové objevili ostatky svatého Mikuláše

Turečtí archeologové se domnívají, že našli hrob svatého Mikuláše, který legendární štědrostí posloužil i jako předobraz pro různé mytické bytosti rozdávající dárky o vánočních svátcích. O nálezu údajně nedotčené hrobky s ostatky štědrého světce v Demre v provincii Antalya na jihozápadě Turecka informoval server BBC News. Demre se ve 4. století našeho letopočtu, kdy tam svatý Mikuláš žil a působil jako biskup, nazývalo Myra a leželo v tehdy řecké Lykii. Až dosud se věřilo, že světcovy ostatky se nacházejí v italském přístavu Bari, kam je z Myry, tehdy ještě řeckého města, měli roku 1087 přenést italští obchodníci.

SDÍLET