3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Hurikán Irma, který bičuje karibské ostrovy a východ USA, má už nejméně sedm obětí. Podle meteorologů jde o nejsilnější hurikán za několik desetiletí. Německý ministr vnitra nesouhlasí s krácením dotací zemím, které odmítají přijmout uprchlíky. A co dalšího se dnes bude za hranicemi dít?

Hurikán Irma má už nejméně sedm obětí

Nejméně sedm obětí si už vyžádal hurikán Irma, který se přehnal přes ostrovy v severovýchodní části Karibiku. Premiér ostrovního státu Antigua a Barbuda uvedl, že hurikán, který je nejsilnější v Atlantiku za poslední desetiletí, poničil devadesát pět procent všech budov na Barbudě. Podobná situace panuje také na ostrově Svatý Martin. Na své cestě Karibikem už hurikán Irma doputoval k Portoriku. Po Závětrných ostrovech se hurikán Irma přesunul přes Panenské ostrovy k severnímu pobřeží Portorika. Bez proudu se na Portoriku ocitla více než polovina obyvatel, bez vody je asi 50 000 lidí. Podle místních meteorologů bude Irma nejhorším hurikánem, který zasáhl ostrov od roku 1928. Hurikán San Felipe tehdy zabil na své cestě Karibikem přes 2 700 lidí.

Dochází voda i benzin, je tu zmatek a panika. Říká Češka, která před hurikánem Irma odjíždí z Floridy

Německý ministr je proti krácení dotací jako trestu za nedodržování kvót

Krácení evropských dotací zemím, které odmítají přijímat uprchlíky na základě systému kvót, není řešením. Dnešnímu vydání listu Passauer Neue Presse to řekl německý ministr vnitra Thomas de Maizière, a ohradil se tak vůči výzvám předsedy německé sociální demokracie Martina Schulze. Ve středu Soudní dvůr Evropské unie zamítl žalobu Slovenska a Maďarska na unijní systém přerozdělování žadatelů o azyl. Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz před časem vyzval, aby země, které se odmítají podílet na přijímání uprchlíků na základě kvót nesly finanční důsledky. Kvóty, na základě kterých měla být část migrantů z Itálie a Řecka přesídlena, přijali ministři vnitra EU v roce 2015 navzdory odporu České republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. 

Němcová pro INFO.CZ k vydání Babiše: Jeho vojsko odešlo z bojiště a schovalo se

Francouzka, která podporovala radikálního syna, stane před soudem 

Francouzská prokuratura požaduje osmnáctiměsíční vězení za financování terorismu pro ženu, která posílala peníze do zahraničí svému zradikalizovanému synovi. Mladík poté odcestoval do Sýrie, kde patrně zahynul v bojích po boku islamistů. Žena se podle francouzského tisku hájila mimo jiné tím, že svému dítěti by pomohla každá matka. Verdikt v nepříliš obvyklé kauze bude znám koncem září. Nathalie Haddadiová z Alsaska je obviněna, že svému synovi zaplatila před dvěma lety letenku do Alžírska, kde žije jeho otec. Mladík měl přitom zákaz opustit území Francie kvůli trestu ze neupřesněný delikt. Třiačtyřicetiletá praktikující muslimka pak podle obžaloby poslala synovi peníze, když pobýval v Malajsii, a platila mu i další letenky. Z Malajsie syn odcestoval k radikálům z organizace Islámský stát do Sýrie.


SDÍLET
sinfin.digital