3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

ČTK, ekb

V Německu dnes začínají jednání o sestavení nové vlády. Přestože by kancléřka Angela Merkelová chtěla rozhovory zvládnout do Vánoc, množí se hlasy, podle kterých se jednání protáhne nejméně do ledna. Co dalšího se dnes bude dít za českými hranicemi?

Začínají jednání o nové německé vládě, potrvají nejspíš měsíce

V Berlíně dnes začne vyjednávání o nové německé vládě mezi konzervativní unií CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. K předběžnému jednání se dnes v poledne sejdou CDU/CSU se svobodnými demokraty a v 16:30 zástupci CDU/CSU se Zelenými. Kancléřka Angela Merkelová (CDU) by nový kabinet, který by byl prvním v tomto složení, ráda sestavila do Vánoc. Už nyní ale zaznívají hlasy, že se rozhovory protáhnou nejméně do ledna. Takzvané sondovací rozhovory mají trvat několik týdnů. Když budou úspěšné, začnou strany, které dělí názory na uprchlickou, energetickou nebo evropskou politiku, jednat o konkrétním vládním programu. Tato druhá fáze by mohla trvat i několik měsíců.

Konec IS je po dobytí Rakky na dosah, vyhráno ale není. Co přinese pád syrské bašty radikálů?

Premiéry zemí V4 čeká před summitem EU večeře s Junckerem

Diskuse o budoucnosti Evropské unie čeká českého premiéra Bohuslava Sobotku u dnešní pracovní večeře v budově Evropské komise. V předvečer pravidelného unijního summitu jej spolu se šéfy vlád Slovenska Robertem Ficem, Polska Beatou Szydlovou a Maďarska Viktorem Orbánem hostí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Večeře s premiéry zemí Visegrádské skupiny je součástí Junckerovy snahy o překonání objevujících se příkopů mezi východem a západem Evropské unie, o které Junkcer mluvil v září ve svém obsáhlém projevu před europarlamentem. Tam tehdy zmínil i otázku dvojí kvality potravin, ta je však podle diplomatů jen jedním dílčím tématem a dnešní večeři by neměla dominovat.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Čínští komunisté zahájili sjezd, Si vyzdvihl boj s korupcí

V Pekingu dnes začal sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, od něhož se čeká upevnění moci prezidenta Si Ťin-pchinga a výměna většiny představitelů stálého výboru politbyra strany, který určuje dění v zemi. Vzhledem k věkovému pravidlu, podle kterého by členu výboru politbyra nemělo být víc než 68 let, by měl být vyměněn jeden z nejbližších prezidentových spolupracovníků Wang Čchi-šan. Právě Wang by však mohl podle části pozorovatelů ve funkci zůstat, čímž by Si porušil zmíněné neformální pravidlo a mohl si tak připravit pozici pro vlastní setrvání ve funkci po dovršení zmíněného věku. Si na úvod týdenního kongresu vyzdvihl úspěch tažení proti korupci a prohlásil, že Peking usnadní přístup zahraničním investorům a rozhodující roli v čínské ekonomice budou hrát tržní síly.

SDÍLET
sinfin.digital