3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Angela Merkelová zůstane německou kancléřkou. Její strana však proti minulým volbám ztratila. Americký prezident rozšířil zákaz cestovat do USA i na obyvatele Severní Koreje. Kurdové se chystají na kontroverzní referendum o nezávislosti. Co důležitého ze světa byste dnes měli vědět?

Merkelová zůstane německou kancléřkou, ve volbách ale ztratila

Nedělní parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Utrpěla však ztráty, stejně jako dosavadní koaliční partner, sociální demokracie (SPD) na druhé příčce. CDU/CSU získala 33 procent hlasů. SPD dostala 20,5 procent, což pro ni představuje nejhorší výsledek v poválečných dějinách. V novém Spolkovém sněmu bude třetí nejsilnější stranou protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) s 12,6 procenty. Po čtyřleté přestávce se do sněmu vrátí svobodní demokraté (FDP) se ziskem 10,7 procenta hlasů, následovaní Levicí (9,2 procenta) a Zelenými s 8,9 procenty hlasů. Potvrdily to oficiální výsledky voleb, zveřejněné po sečtení hlasů ve všech obvodech.

„Nutili jsme lidi sledovat popravy. Těla jsme nechali viset tři dny,“ popisuje bývalý člen IS

Trump zakázal Severokorejcům cestovat do USA

Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zahrnující nově tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur bude týkat občanů osmi států, a to KLDR, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Nově se tedy zákaz vstupu rozšíří na lidi ze Severní Koreje, Venezuely a Čadu. Z původního seznamu šesti převážně muslimských států, jejichž občanům se Trump snažil omezit vstup do USA, vypadl Súdán.

Exkluzivně: Uprchlická krize nám uškodila, přiznávají v CDU. Vítězství zastiňují obavy z AfD

Kurdové budou hlasovat o nezávislosti

Iráčtí Kurdové v provinciích kurdské autonomie na severu země a v několika dalších oblastech v Iráku se dnes chystají hlasovat v referendu o nezávislosti. Krok Kurdů odmítá centrální vláda v Bagdádu stejně tak jako sousední Írán a Turecko, kde žije početná kurdská komunita. K odložení hlasování irácké Kurdy dříve vyzval také Washington. Kritici referenda se obávají, že by nezávislost Kurdistánu mohla v současné chvíli vyústit v širší regionální konflikt a zbrzdit pokrok v boji proti Islámskému státu (IS), kterého se účastní arabské i kurdské síly. Kurdský vůdce Masúd Barzání však obavy z destabilizace regionu odmítá s tím, že Kurdistán bude dodržovat zákony o mezinárodních hranicích.

SDÍLET
sinfin.digital