3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Jižní Korea odpověděla na jaderný test KLDR raketovým cvičením. Toho by se příště měli zúčastnit i američtí vojáci. Rumunská pobřežní stráž zadržela v Černém moři loď s 87 migranty. Zatím není jasné, jaké byli národnosti. A co dalšího se dnes bude za hranicemi dít?

Jižní Korea odpověděla na jaderný test KLDR raketovým cvičením

Jižní Korea uspořádala raketové cvičení, které je reakcí na nedělní oznámení Severní Koreje, že provedla zkoušku vodíkové bomby. Soul v cvičení simuloval útok na oblast, kde KLDR test uskutečnila. Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety. Účastnilo se jej pouze jihokorejské vojsko. To však podle agentury Reuters dodalo, že chystá další cvičení spolu s americkými silami v Jižní Koreji. Totalitní KLDR v neděli provedla svůj šestý jaderný test od roku 2006. Podle jejích státních sdělovacích prostředků byl úspěšný a testovala se při něm vodíková bomba, která by mohla být použita v hlavici mezikontinentální balistické střely. Mimořádnou sílu exploze potvrdila i seizmologická měření.

Ve Švédsku nacházejí mrtvé staré lidi až po týdnech, je to odstrašující příklad, říká filantrop Sýkora

V Rumunsku zadrželi loď s 87 migranty

Rumunská pobřežní hlídka zachytila v neděli v Černém moři loď s 87 migranty. Rybářské plavidlo se blížilo k rumunským vodám, ale nereagovalo na výzvy k zastavení, informovala agentura AP. Podobný případ se odehrál i minulý měsíc. Pohraniční stráž zpozorovala východně od přístavu Midia loď pohybující se směrem do rumunských teritoriálních vod. Úřady vyslaly dva hlídkovací čluny, aby plavidlo a cestující identifikovaly. Loď ale podle rumunských činitelů odmítala zastavit, načež se ukázalo, že převáží běžence. Pobřežní hlídka našla na palubě 48 mužů, 16 žen a 23 nezletilců. Národnost migrantů, které teď čekají výslechy, ale neuvedla.

Pokračuje jednání o nové smlouvě NAFTA

Pokračuje druhé kolo jednání mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Americký prezident Donald Trump s kanadským premiérem Justinem Trudeauem by chtěli mít dohodu uzavřenou do konce roku. Kanada a Mexiko doufají, že přes Trumpovy opakované hrozby se podaří smlouvu po úpravách udržet při životě. Šéf Bílého domu tvrdí, že je pro USA nevýhodná a další dvě země s její pomocí profitují na úkor Američanů. Nicméně američtí exportéři mají jiný názor a tlačí na zachování smlouvy.

SDÍLET
sinfin.digital