3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ničivý hurikán Irma, který doprovází vítr o rychlosti 270 kilometrů v hodině, míří na Kubu. Je to další zastávka jednoho z nejsilnějších hurikánů v oblasti poté, co zpustošil ostrovy ve východním Karibiku. Americká Florida se na jeho příchod teprve připravuje, evakuuje 500 tisíc lidí. Ministři zahraničí a obrany Evropské unie budou mezitím jednat v estonském Tallinnu o bezpečnostních otázkách na neformálním jednání, řešit budou i situaci v KLDR. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Hurikán Irma míří na Kubu

Poté, co jeden z historicky nejsilnějších hurikánů v oblasti zpustošil ostrovy ve východním Karibiku a zanechal za sebou nejméně 14 mrtvých, blíží se dnes Irma ke Kubě, kam by měla dorazit v pátek ráno tamního času. Kubánské úřady nechaly evakuovat na deset tisíc turistů z pobřežních oblastí, kterým hrozí záplavy kvůli očekávanému prudkému dešti a velkým vlnám. Na Kubě, k níž se Irma blíží doprovázena větry o rychlosti přes 270 kilometrů v hodině, byla vyhlášena pohotovost v několika pobřežních oblastech východní a severní části.

Smrtící Irma může napáchat rekordní škody. Evakuaci brzdí nedostatek benzinu, říká Češka

Ministři EU budou jednat o KLDR

V estonském Tallinnu bude pokračovat neformální jednání ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. Jejich agenda by se měla týkat provokací Severní Koreje či blízkovýchodního mírového procesu. Kromě ministrů zahraničí zemí Evropské unie se v pátek ve městě sejdou i ministři obrany. Českou republiku v Tallinnu reprezentují ministr obrany Martin Stropnický a náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek.

Sankce a nátlak. Čína souhlasí s tvrdším postupem Rady bezpečnosti vůči Severní Koreji

České páry se na US Open utkají o finále

Na tenisovém US Open se dnes rozhodne o českých finalistkách čtyřhry. V semifinále nastoupí Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou proti Lucii Hradecké s Kateřinou Siniakovou. Vítězná dvojice narazí na lepší z duelu Sania Mirzaová, Šuaj Pcheng - Chan Yung-jan, Martina Hingisová. Muže dnes čeká semifinále dvouhry a finále čtyřhry. Triumf ve čtyřhře získala z českých hráček na US Open naposledy loni Šafářová s nyní zraněnou Američankou Bethanií Mattekovou-Sandsovou. Z titulu se v New Yorku už radovala i Hradecká, v páru s Andreou Hlaváčkovou uspěly v roce 2013.

SDÍLET
sinfin.digital