65 let Alžběty II. v čele monarchie. Připomeňte si její éru v unikátní fotogalerii

kris

Na britský trůn nikdy usednout neměla, dnes je v čele Velké Británie 65 let. Je hlavou Commonwealthu a nejvyšší představitelkou anglikánské církve. Jako monarcha má Alžběta II. pečovat o národní identitu a jednotu, přinášet národu pocit bezpečí, stability a tradice. V době svého narození byla teprve třetí v pořadí nástupnictví na trůn a to po svém strýci Eduardovi a svém otci Jiřím.

Předpokládalo se navíc, že se král Eduard VIII. ožení a bude mít děti. Ty by automaticky měly nárok na trůn právě před Alžbětou a jejím otcem. Eduard se ovšem zamiloval do dvakrát rozvedené Američanky. Psala se třicátá léta, z politických i církevních důvodů byl sňatek mezi králem a rozvedenou neurozenou ženou nepřijatelný. Tehdejší král následoval své srdce a raději abdikoval.

 Navzdory názorům jejích poradců poprvé v historii vysílala oficiální korunovaci v roce 1953 televize. Přiblížení královské rodiny veřejnosti byl jedním z mnoha kroků, kterými započaly změny britské monarchie.

Dvacáté století bylo období obrovských společenských i politických změn. Došlo k zániku Britského impéria a následného vzniku Commonwealthu. Alžběta II. zažila sedm papežů a 13 britských premiérů. Historici ji označují za státníka, který na veřejnosti nikdy neudělal chybu, vždy se chovala důstojně a rozvážně. 

sinfin.digital