9 věcí, které jste nevěděli o Fidelu Castrovi


Obdivovaný i nenáviděný. Fidel Castro byl pro jedny legenda, pro druhé vrah a nelítostný diktátor. Není tak divu, že i život vůdce kubánské revoluce, který dnes zemřel ve věku 90 let, byl plný rozporů. 

1) Byl synem bohatého plantážníka. Castrův otec na Kubu emigroval ze španělské Galicie a vypracoval se tam. Fidel později ke svému původu řekl, že “syn velkostatkáře” nezní moc dobře, a že se proto považuje spíš za vnuka galicijských rolníků. 

2) Aktivistou se stal během studií práv v Havaně. 

3) Jeho první žena Mira byla z bohaté rodiny, jež měla blízko k Batistovu režimu, proti kterému Fidel bojoval a nakonec ho svrhnul. 

4) Miloval kubánské doutníky, v roce 1985 je ale ze zdravotních důvodů přestal kouřit. 

Fidel Castro ve funkci premiéra v roce 1975

5) Plnovous začal nosit jako mladý revolucionář skrývající se v horách. Nebyla za tím móda, ale praktické důvody. “Když se každý den 15 minut holíte, ročně přijdete o 5000 minut,” řekl s tím, že čas raději tráví důležitějšími aktivitami. 

6)  Proslul dlouhými projevy, které trvaly několik hodin. Psal ale málo a během své dlouhé vlády publikoval jen několik knih. 

7) U moci byl 49 let. Během té doby se v Bílém domě vystřídalo deset amerických prezidentů. 

8) Mezi jeho koníčky v mládí patřilo chytání ryb, vaření a četba.  

9) Fidel byl několikrát v tehdejším Československu. V 60. letech jeho režimu na Kubě radil Valtr Komárek, otec současného poslance za hnutí ANO Martina Komárka. 


SDÍLET
sinfin.digital