Amazon propustil zaměstnance, kteří se přihlásili k hnutí žlutých vest

rok

04. 02. 2019 • 13:43

Americký gigant Amazon se sice stal jedním z hlavních terčů francouzského hnutí žlutých vest, na krizi ale nakonec vydělal. Lidé z obav před násilnými demonstracemi nevyráželi před Vánoci tolik do obchodů, objednávky po internetu ale i nadále rostly. Několik zaměstnanců, kteří se k hnutí přihlásili, dostalo výpověď.

Sympatizovali s hnutím žlutých vest, přišli o práci. Tak se dá stručně shrnout osud deseti zaměstnanců francouzské pobočky amerického obchodního gigantu Amazon, kterým podle informací deníku Le Parisien přišly výpovědi. Jako důvod uvedl Amazon „chování v naprostém rozporu s hodnotami firmy“ – tím mělo být i vyjádření podpory žlutým vestám na sociálních sítích.

„Tyto soby byly propuštěny, protože nerespektovaly své smluvní povinnosti,“ řekl deníku mluvčí Amazonu. Jedním z propuštěných byl 29letý Sylvain pracující na severu Francie. Před branami své továrny si dal sraz s několika dalšími zaměstnanci, aby zahájili blokádu sousední pobočky Amazonu v nedalekému Lesquinu, a dosáhli tak zlepšení pracovních podmínek. „Jsou potřeba zábrany a palety, přátelé,“ vyzýval kolegy na Facebooku.

Postavili mě před hotovou věc

Na začátku prosince přišel o práci, jak říká, „kvůli několika větám“. „Zmocnila se mě euforie, nepřemýšlel jsem,“ přiznává zpětně. Následující den mu už nefungovala vstupní karta, a i když nejdříve na personálním oddělení odmítl podepsat výpověď, po týdnu musel odejít. „Neměl jsem co říct, postavili mě před hotovou věc.“ Mladý muž myslel po výpovědi především na to, jak bude živit své malé dítě. S partnerkou žije odděleně, vrátil se proto ke svým rodičům a doufá, že rychle najde novou práci.

Dalšího muže Amazon propustil na konci listopadu ještě předtím, než se stihl zúčastnit blokády pobočky ve městě Montélimar na jihu země. Muž podpořil na Facebooku hnutí žlutých vest stejně, jak to udělaly tisíce dalších Francouzů. „Bravo všem za blokádu Amazonu. Byl jsem spokojený, když mě blokovali při odchodu z práce. Připojuju se k vám, když nepracuju. Blokujte všechno,“ napsal. Jeho formulace se ale zaměstnavateli nelíbily a poslal mu předvolání k disciplinárnímu řízení.

Zaměstnanec se hájil tím, že nebrojil jen proti Amazonu, ale proti všem podnikům v Montélimaru. Mohl se opřít i o podporu svého nadřízeného, který vedení ujišťoval, že dotyčný nešel nikdy proti zájmům firmy. To ale nestačilo a zaměstnanec byl propuštěn kvůli „nedostatku povinnosti loajality“, „zneužití společnosti“ a „vůli poškodit společnost“.

Firma navýšila prémie

Podle zákona měl Amazon na výpověď právo, protože bránění v podnikání se považuje za dostatečný důvod k propuštění. Odbory, v nichž někteří propuštění figurovali, ale Amazon obviňují z toho, že chtěl z několika zaměstnanců udělat exemplární případy.

V polovině ledna pobočka Amazonu v Montélimaru, v níž pracuje asi 750 lidí, oznámila výši prémií za loňský rok, které se po návrhu prezidenta Emmanuela Macrona nebudou danit. Každý zaměstnanec pracující na plný úvazek by měl dostat 500 eur, obvyklá výše prémií na konci roku dosahuje 150 eur. Peníze slíbila firma vyplatit v březnu.

Paradoxem je, že i když hnutí žlutých vest pobočku Amazonu v Montélimaru blokovalo a americký gigant byl pro něj jedním z hlavních terčů, stal se nakonec jedním z hlavních vítězů krize. Ekonomické dopady a úbytek turistů v Paříži totiž pocítili především majitelé kamenných obchodů, zatímco sektor e-obchodu i v letošním roce rostl.

SDÍLET