Americké volby jsou drama. Trump s Bidenem se přetahují o poslední klíčové státy

Výsledek amerických prezidentských voleb bude těsný. To je stále jediná jistota vyplývající z dosavadního sčítání hlasů. Platí, že současný prezident Donald Trump se dotáhl na svého rivala Joea Bidena a podle predikcí má stále šanci zvítězit. Sám už se za vítěze označil, ačkoli předčasně. Rozhodnou podle očekávání poslední swing states, které nejsou baštami jedné nebo druhé strany. Vítězný kandidát potřebuje získat 270 volitelů.

Jak průběžné výsledky naznačují, ani jeden z kandidátů nevyhraje s nějak dramatickým náskokem. Faktem zároveň v tuto chvíli je, že ať už vyhraje kdokoli, Trump dosáhl na překvapivě dobrý výsledek a demokraté naopak selhali a nenaplnili velká očekávání ohledně jasné výhry. Oba kandidáti v průběhu sčítání hlasů prohlásili, že se cítí na vítězství, a Trump se následně rovnou prohlásil vítězem. Předčasně. Není vyloučené, že volby budou mít soudní dohru.

Demokraté zjevně spoléhají na výsledky v Pensylvánii. V jednom z rozdílových států, kde se hraje o důležitých 20 volitelských hlasů, zatím vede Donald Trump s na první pohled pohodlným náskokem, nakonec se však může radovat Biden. Pensylvánie totiž zatím sečetla pouze část hlasů těch Američanů, kteří odvolili v předstihu, a ti volí zejména kandidáta demokratů. Právě několik způsobů hlasování v kombinaci s různými pravidly jednotlivých států pro sčítání hlasů komplikuje predikce více než v minulých prezidentských volbách.

Mezi jedno z největších překvapení americké volbní noci tak prozatím patří republikánská prohra státu Arizona, který tradičně patří mezi „červené“ bašty. Letos ji však dobyl Joe Biden – a Demokratům se podařilo tento stát ovládnout teprve podruhé od roku 1948.

Podobně, jako se v průběhu noci měnil poměr hlasů pro jednotlivé prezidentské kandidáty, zažily divokou jízdu i kurzy u sázkových kancelářích a důvěra sázkařů. Zatímco většina sázkařů ještě v úterý předpokládala vítězství Joe Bidena, situace se změnila poté, co Florida připadla úřadujícímu prezidentovi. Následně sázkaři i mnohé sázkové kanceláře začali favorizovat Donalda Trumpa, podle sázejících u společnosti Betfair se šance na výhru úřadujícího prezidenta zvýšily z původních 40 procent na přibližně 60 procentní, píše agentura Reuters.

Výsledky amerických voleb na INFO.CZ okomentujeme od 9:00 v živě vysílaném speciálu podcastu Insider s řadou hostů.

SDÍLET
sinfin.digital