„Američané vystoupili proti Trumpovi a jeho gangu,“ říká exkluzivně pro INFO.CZ účastnice washingtonského pochodu

Mezi půlmilionem Američanů, kteří se účastní washingtonského pochodu žen, kráčí i Joyce Weinsteinová, svérázná liberální umělkyně z newyorkského Manhattanu, která ve svých dílech už po desetiletí zobrazuje feministické motivy. Portálu INFO.CZ poskytla z místa svoje svědectví i fotografie.

Na pochod žen dorazilo do Washingtonu pět set tisíc lidí. Co prožíváte uprostřed takového davu?

Pochod je báječný, protože všechny velice ujišťuje v tom, že to, co děláme, je správné. Všechny nás to povzbuzuje. Každý je tu velice přátelský, všichni jsme šťastní, že společně kráčíme, vytvářejí se zde dokonce nová přátelství.

Kde se přesně nacházíte vy?

Jsem se svými přáteli uprostřed toho všeho, jdeme a jdeme a bavíme se s lidmi okolo. Je to celé velmi emotivní v tom nejpozitivnějším slova smyslu.

Washingtonský pochod se proměnil v obří happening. Pořadatelé se obávají o bezpečnost účastníků

Pořadatelé se nechali slyšet, že mají obavy o bezpečnost davu. Děje se něco kolem vás?

Pochod je naprosto bezpečný. Nevnímám žádné násilí a i policisté jsou zcela přátelští. V průvodu jsou děti, staří lidé i lidé na vozíku. Viděla jsem dokonce slepce, kterého vedl jeho pes. Lidé zpívají a skandují. Hráli tu bubeníci, slyšeli jsme skvělou jazzovou kapelu z New Orleans a každý tančil. Na zemi není žádný nepořádek, připravené toalety jsou čisté, každý každého plně respektuje.

Čekala jste takovou účast?

Nikdo nečekal tak obří dav. Pro všechny bylo veliké překvapení, kolik lidí přišlo. Je zde mnohem mnohem více lidí než při protestech proti vietnamské válce.

Ženy versus Trump. Washingtonem procházejí stovky tisíc demonstrantek

Pořadatelé zrušili plánovaný průvod. Co se tedy děje teď?

Původně se mělo jít ulicí k Bílému domu, ale poté, co přišlo tolik lidí, je to prostě nemožné. Lidé se i tak pokusili k Bílému domu dostat. Já tam ani nevyrazila, i tak jsem strávila v davu pět hodin. Vypadá to, že pochod bude pokračovat hodiny a hodiny. Lidé sem přijeli z celé země, potkala jsem dokonce někoho z Aljašky.

Jak změní dnešní den a tento pochod život obyčejných Američanů?

Lidé jsou velmi rozzlobení, a proto jich tolik přišlo. Přišli dokonce takoví, kteří nikdy nedemonstrovali. Lidé se bojí Trumpa a jeho gangu. Tohle je mnohem víc než jen demonstrace, tohle je mocný protest proti Trumpovi a jeho reakcionářským myšlenkám. A je to také silný vzkaz pro Demokratickou stranu, aby se víc brala za lidská práva – a z mého osobního pohledu je to také vzkaz, aby se posunula víc doleva.

Škrty, změny a úpravy. Co přinesly první hodiny Trumpova prezidentování?

Co znamená tahle demonstrace konkrétně pro vás?

Osobně jsem vzrušená, šťastná a plná energie ze všech těch událostí dnešního dne. Je to pocta americkému lidu a já jsem hrdá, že jsem jeho součástí. Také si myslím, že být právě tímto způsobem veřejně aktivní je výborný vzor pro naše děti, v mém případě pro moji vnučku. Věřím, že dnešní protest je historická událost. Nejen Amerika, ale celý svět musí vědět, že Američané mohou a chtějí vystoupit proti nebezpečným tyranům. Tento protest je tedy pravděpodobně jen prvním z mnoha.

SDÍLET
sinfin.digital