Američané zkoumají dokumenty o atentátu na Kennedyho. Tyto 3 věci se ale zřejmě nikdy nedozví

Americký prezident Donald Trump nařídil zveřejnění 2800 dokumentů týkajících se atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Nedá se ale očekávat, že by krok zastavil konspirační teorie. A zřejmě nepomůže ani odtajnění zbytku materiálů, které na nátlak tajných služeb stále zůstávají skryté. Ani poté totiž nebude znát veřejnost vše.

Jak upozornil server Politico, množství dokumentů týkajících se atentátu totiž zmizelo, případně bylo zničeno. Zřejmě nikdy se tak nedozvíme jasnou odpověď, co o případu věděla vláda nebo jaké byly motivy zúčastněných. Předmětem sporů zůstane také otázka, jestli atentátník Lee Harvey Oswald jednal na vlastní pěst, či z cizího popudu.

Onderka ťal do živého: ČSSD se musí změnit, jinak nepatří do parlamentu. „Dlužíme lidem omluvu.“

Zpráva CIA o Oswaldovi

V dokumentech bude chybět například zpráva, kterou o Oswaldovi vypracovala CIA. Tajemství panuje i kolem osudu složek zachycující počátky vyšetřování. Podle Johna Tunheima, který v 90. letech předsedal komisi pro přezkum záznamů, je zničil pracovník kontrarozvědky James Jesus Angleton, jenž vyšetřování po čase převzal.

Z nyní zveřejněných materiálů je ale jasné, že Oswald dva měsíce před zabitím Kennedyho hovořil s agentem sovětské rozvědky KGB. Znal se i s kubánským špionem, který o něm měl prohlásit, že je dobrý střelec.

Fištejn: Bojím se, že Zeman vyhraje. Po volbách udělá cokoliv, znovu hrozí ruská „bratrská pomoc“

Svědectví o průběhu operací

Osoby, které případ vyšetřovaly, a vědci se shodují, že chybí i několik dalších relevantních dokumentů. Ty by mohly obsahovat svědectví přímo zapojených lidí, citace z jiných složek nebo záznamy o schůzkách a průběhu policejních a zpravodajských operací.

Napojení Oswalda na zpravodajské služby

Jen spekulace zřejmě zůstanou kolem Oswaldova napojení na jednotlivé pracovníky zpravodajských služeb. V této souvislosti se nejvíce mluví o osobě George Joannidese, jenž sloužil jako kontaktní osoba mezi CIA a sněmovní komisí vyšetřující atentát.

Bookmakeři v prezidentské volbě opět favorizují Zemana. Ještě v létě vedl u sázkařů Drahoš

Joannides přitom mohl být v kontaktu i se samotným střelcem. Během vyšetřování zatajil, že řídil skupinu Kubánců, kteří hledali způsob, jak svrhnout Fidela Castra a měli vazby na právě Oswalda.

Lee Harvey Oswald: Proč žil vrah Kennedyho v SSSR a co chtěl dělat po návratu do USA, čtěte zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital