Američanky se vrhají na nitroděložní tělíska. Bojí se, že Trump zpřísní přístup k antikoncepci

Většina žen ve Spojených státech měla dosud hormonální antikoncepci zdarma, a to i když neměly pojištění v rámci projektu tzv. Obamacare. S nástupem Donalda Trumpa bude ale všechno jinak. Nový prezident už první den ve funkci podepsal exekutivní příkaz, který ochranu před nechtěným otěhotněním gratis ruší. Zájem o nitroděložní tělísko teď ve Spojených státech extrémně vzrostl. Dokud ho stát proplácí.

„Zájem žen, jež si plánují své rodičovství, o nitroděložní antikoncepční systémy od voleb stoupl o 900 procent,“ řekla pro zpravodajskou stanici CNN prezidentka tamní kliniky Plánovaného rodičovství Cecile Richardsová. „Jsou zoufalé a obávají se, že by mohly přijít o přístup ke zdravotní péči," řekla s tím, že enormní zájem Američanek propukl už v listopadu, ihned po Trumpově zvolení.

Na její kliniku se ženy začaly houfně obracet hned po Trumpově zvolení. Žádají hlavně antikoncepční metody, které vydrží několik let. Zatím je totiž stát proplácí.

Trum zastavil peníze na potraty v zahraničí

Pilulky si  nemůžou dovolit

„Nechtěla jsem čekat ani minutu navíc,“ řekla CNN Gabrielle Botellová, která si tělísko nechala kvůli Trumpovi zavést jen pár dní po volbách. „Rozčiluje mě, že jsem se cítila pod tlakem při tak důležitém rozhodnutí,“ uvedla Američanka.

„Bez přístupu k bezplatné antikoncepci si nebudu moci dovolit zavedení nitroděložního tělíska. Pokud bych měla dál užívat pilulky, pravděpodobně bych si je nemohla dovolit,“ řekla CNN pětadvacetiletá sudentka Gabriella Shypula. „Nikdy bych si nemyslela, že moje volba antikoncepce může být ovlivněna tím, kdo je v Bílém domě,“ dodala.

Desítky milionů lidí v USA bez zdravotní pojistky? Trump ruší Obamacare

Síť klinik Plánovaného rodičovství vyšetří ročně ve Spojených státech zhruba 2,5 milionu lidí. Na penězích ze státního rozpočtu jsou závislé. Kromě různých testů pohlavních nemocí se zabývají i prevencí rakoviny a mimo předepisování antikoncepce se na klinikách provádějí i potraty. S těmi ale konzervativní republikáni nesouhlasí, a chtějí proto omezit peníze pro tzv. potratové kliniky, kde se podle některých zdrojů provádí až polovina interrupcí.

Zatímco Obamova vláda proplácela ženám antikoncepci, od republikánů se podobné výdaje státu dají čekat jen těžko. Viceprezident Mike Pence je dokonce zásadním odpůrcem potratů, Donald Trump ještě v době kampaně prohlásil, že si ženy, které uměle přeruší těhotenství, zaslouží trest. Nakonec ale svá slova odvolal. Nové vedení Bílého domu se navíc nechalo slyšet, že bude lidský život chránit od početí do přirozené smrti.

SDÍLET
sinfin.digital