Americká Tajná služba je bez peněz. Zruinovalo ji hlídání Trumpovy rodiny, která příliš cestuje

Proroctví amerických médií, která na přemrštěné náklady spojené s hlídáním rodiny amerického prezidenta Donalda Trumpa upozorňovala už začátkem roku, se začínají naplňovat. Zajistit bezpečnost Trumpovy početné rodiny, která je navíc zvyklá neomezeně cestovat, je pro prezidentovu ochranku nadlidský úkol, který stojí státní kasu obrovské peníze. Podle amerického serveru USA Today na to však začínají doplácet samotní agenti. Tajná služba totiž vynakládá na ochranu Trumpa, jeho rodiny a několika sídel na východním pobřeží tolik, že už jí na platy stovek agentů nestačí peníze. 

Náklady spojené se střežením Trumpovy rodiny a majetku jsou tak přemrštěné, že se Tajná služba USA (United States Secret Service), která má zajišťovat prezidentovu bezpečnost, dostává pod obrovský tlak. Jak pro USA Today řekl její šéf Randolph Alles, víc než tisícovka agentů už dnes dosáhla maximálních platových stropů a prémií za přesčasy, které měly vystačit na celý letošní rok.

Taháme z moře magory, kteří věří blbostem. Chtějí všechno zadarmo, říká cestovatel Přibáň

Přepracování a neustálé cestování navíc zapříčinilo to, že několik agentů před časem hromadně odešlo, aniž by Kongres nějak zasáhl a nabídl by agentuře víc finančních prostředků. Alles tak nemá z čeho agentům zaplatit za práci, kterou už vykonali. Začal proto jednat s americkými zákonodárci, aby strop pro výplatu agentů zvýšili ze současných 160 tisíc dolarů ročně na 187 tisíc alespoň pro první Trumpovo funkční období.

I kdyby ale plán šéfa Tajné služby vyšel a zákonodárce by k navýšení stropu přemluvil, 130 agentů za stovky odpracovaných hodin už adekvátně zaplaceno nedostane. „Nevidím, že by se to mělo v nejbližší době změnit,“ říká Alles.

Hrad zakázal oslavu režiséra Horkého v Jižních zahradách. Mynář tam narozeniny oslavit mohl

Agenti pracují na plné obrátky a pod obrovskou pracovní zátěží už od doby, kdy ve Spojených státech probíhala předvolební kampaň, toto tempo však neustálo ani během prvních sedmi měsíců Trumpa ve funkci. Nový americký prezident rád cestuje a téměř každý víkend navštěvuje svá sídla na Floridě, New Jersey nebo ve Virgiii, kam musí ochranka cestovat s ním.

Obzvlášť náročné jsou Trumpovy pravidelné výjezdy do jeho „zimního Bílého domu“ a „letního Bílého domu“ – rezortu Mar-a-Lago na Floridě a golfového klubu Bedminster v New Jersey. Tajní agenti totiž musí zajišťovat bezpečnost Trumpa a jeho lidí, zároveň ale nechat volně procházet návštěvníky a ty, co mají v rezortech zaplacené členství.

KLDR rozšiřuje kvůli sankcím nelegální výrobu drog. Hledá tak cestu k financování jaderného programu

Podobné vyjížďky však nejsou výsadou jen Trumpa, ale i jeho dospělých dětí, které pravidelně odjíždějí na pracovní cesty po Spojených státech i do zahraničí. Například během cesty syna Erica do Uruguaye zaplatili agenti jen za hotelové pokoje 100 tisíc dolarů. Další Ericovy cesty pak zahrnovaly destinace, jako je Dominikánská republika, Velká Británie nebo Dubaj.

„Prezident má velkou rodinu a naše odpovědnost je vyžadována právem,“ říká Alles. „Nemůžu to změnit,“ dodává s tím, že se Tajná služba musí za Trumpovy administrativy popasovat s hlídáním zatím nevídaného počtu lidí. Zatímco za jeho předchůdce Baracka Obamy měly agenti na starost 31 lidí, během Trumpova prezidentování poskytují ochranu 42 lidem, z toho 18 členům prezidentovy rodiny.

Už tak napjatý rozpočet Tajné služby, která nemá na vyplacení mezd agentům, navíc čeká další obrovská zátěž – každoroční zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, kdy se do země sjede na 150 státníků z celého světa. Událost, která je už tak náročná, je za současných podmínek nesrovnatelně těžší. „Normálně nejsme tak bez peněz jako teď,“ říká Alles, kterého Trump jmenoval do čela Tajné služby USA v dubnu.

SDÍLET
sinfin.digital