Americká základna v Polsku? Varšava sázkou na Trumpa riskuje dlouhodobá partnerství

ČTK

12. 02. 2019 • 16:24

Polská vláda společně se Spojenými státy hostí ve Varšavě mezinárodní konferenci o Blízkém východě. Doufá, že tím posílí své vztahy s Washingtonem, a slibuje si od toho větší ochranu před Ruskem. Ale riskuje na druhé straně jiná dlouhodobá partnerství, píše agentura AP.

Před následky pro Polsko varuje íránská vláda, která na konferenci pohlíží jako na nepřátelský počin. Někteří analytici se také obávají, že polská vláda riskuje větší izolaci v Evropě. Stojí totiž na straně Washingtonu v otázce, v níž klíčové evropské země politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa silně kritizují.

"Sázka na Trumpa jde příliš daleko," říká ředitel varšavské pobočky Evropské rady pro mezinárodní vztahy Piotr Buras, kterého znepokojuje, že polská vláda údajně nesází až tolik na USA, jako přímo na prezidenta Trumpa. "Všechno to jde na úkor vztahů s partnery v EU, a dokonce na úkor jednoty NATO," dodává.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová a ministři zahraničí klíčových evropských zemí a také Rusko, se konference, která se bude pod názvem "Ministerské setkání na podporu budoucího míru a bezpečnosti na Blízkém východě" konat tuto středu a čtvrtek ve Varšavě, nezúčastní. Hostiteli jsou ministři zahraničí USA a Polska Mike Pompeo a Jacek Czaputowicz. Účastnit se bude i americký viceprezident Mike Pence a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Konference se koná v době, kdy Polsko lobbuje v USA, aby na jeho území vznikla americká vojenská základna. Ta by umožnila více vojenských cvičení v celém regionu po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2014.

Polští představitelé by nejraději viděli permanentní základnu, pro kterou razí název "Fort Trump", ačkoli posílení existujících rotací vojenských jednotek se jeví jako realističtější. Pentagon zkoumá obě možnosti a vyjádří se k nim v březnu. Veškerá vyslání amerických vojáků do zahraničí ale podléhají schválení Kongresem.

Czaputowicz minulý týden prohlásil, že Polsko souhlasilo s pořádáním konference, aby "ukázalo světu, že jsme aktivní v zajišťování míru a stability". "Doufám, že se to projeví i nárůstem důvěry mezi našimi zeměmi stejně jako posílením investic USA v Polsku," dodal.

Polsko už nějakou dobu tvrdí, že se chce stát prostředníkem mezi Spojenými státy a EU v záležitosti Íránu.

Podle zprávy otištěné minulý pátek v deníku Rzeczpospolita byli ale polští vysocí představitelé překvapeni, když Pompeo v lednu v Káhiře prohlásil, že jedním z důležitých prvků varšavské konference je zajistit, aby "Írán neměl destabilizační vliv". Před tímto prohlášením údajně Polsko Írán o konferenci informovalo a Teherán, dokud v ní nespatřoval hrozbu, neprotestoval. "Pompeo všechno zmařil," citoval deník íránského velvyslance ve Varšavě.

Nebylo by to poprvé, co by Polsko bylo poškozeno kvůli snaze pomoci USA, píše agentura AP. Když Polsko a další středoevropské země podporovaly vládu George Bushe ve válce v Iráku v roce 2003, vyvolalo to spory se západoevropskými zeměmi, takzvanou "starou Evropou", která válku odmítala.

Někdejší polský ministr zahraničí Radek Sikorski kritizuje údajnou polskou podlézavost vůči USA a říká, že konference sice posílí polsko-americkou alianci, ale izoluje Polsko diplomaticky uvnitř EU.

Podle Wojciecha Przybylského, novináře portálu Visegrad Insight, který se věnuje střední Evropě, se polská vláda od roku 2016 snaží přetavit své úzké vazby na Washington do role prostředníka, který může zamezit konfliktům mezi USA a EU.

Ale zatím se to nedaří. Částečně kvůli pokažené pověsti Polska v oblasti vlády práva a také proto, že "konfrontační přístup Donalda Trumpa ztěžuje evropským lídrům možnost ho akceptovat", říká Wojciech Przybylski.

SDÍLET