Americký server šířil falešné zprávy o útocích migrantů v Německu. Vše si vymyslel

O kontroverzním serveru Breitbart se hodně mluvilo poté, co byl jeho šéf Stephen Bannon jmenován strategickým poradcem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po několika měsících stojí Breitbart v centru pozornosti znovu – kvůli zveřejnění falešné zprávy o silvestrovském dění v německém Dortmundu. 

Breitbart třetího ledna s odkazem na místní tisk informoval o tom, že „nejméně tisíc mužů severoafrického vzezření“ kolem půlnoci projevilo značně agresivní chování. Nejprve měli házet zábavní pyrotechniku mezi ostatní lidi, kteří se chystali vítat nový rok. Když se je policie snažila pacifikovat, začali střílet petardami i po veřejných strážcích pořádku. K zásahu měli vyjet také hasiči, neboť zábavní pyrotechnika zapálila střechu místního historického kostela.

Článek server doplnil odkazem na video, které na Twitteru vyvěsil údajný místní reportér. Na záběrech prý skupina Syřanů oslavuje příměří ve své zemi skandováním „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký, pozn. red.) a máváním vlajkami teroristické organizace Al-Káida a Svobodné syrské armády, jejíž členy Breitbart charakterizuje jako „kolaboranty s Islámským státem“.  

Výbušná zpráva amerických tajných služeb: Putin osobně nařídil ovlivnit volby ve prospěch Trumpa

Na sociálních sítích se zpráva o silvestrovském řádění migrantů v Dortmundu setkala s velkým ohlasem. Vyšlo ale najevo, že se nezakládá na pravdě.

Německá policie vydala prohlášení, v němž uvádí, že i díky posíleným hlídkám v ulicích žádný závažný incident nezaznamenala. Policisté řešili o silvestrovské noci 185 případů, což je prý drastický pokles oproti roku 2015, kdy dostali 421 hlášení. „Byli jsme v šoku, když jsme si přečetli, že Breitbart průběh naší služby zpolitizoval,“ uvedl dle Washingtonu Post mluvčí dortmundské policie.

K falešné zprávě se vyjádřil také místní tisk Ruhr Nachrichten, na něž se Breitbart odkazoval. Uvedl, že server si vytáhl některé skutečnosti z jeho zpravodajství, aby je následně překroutil do kontextu zaměřeného proti migrantům. Breitbart pak obvinil z tvorby „falešných zpráv, nenávisti a propagandy“.

Usvědčení Breitbartu z publikování falešné zprávy vyvolalo mezi německými politiky a médii znepokojení. V souvislosti s blížícími se parlamentními volbami se totiž hovoří o tom, že by se po amerických prezidentských volbách mohli ruští hackeři pokusit ovlivnit i volby v Německu v neprospěch současné kancléřky Angely Merkelové.

Existují obavy, že falešná zpráva o silvestrovském dění v Dortmundu je předvojem aktivity některých serverů, které možná zkusí šířením dezinformací snížit důvěru v tradiční instituce. Do politického klima v Německu by potencionálně mohl promlouvat i Breitbart, který před časem oznámil záměr spustit mutace v německém a francouzském jazyce.

 

 

  

 

SDÍLET
sinfin.digital